Únava, podrážděnost i chutě na sladké: Příznaky, že jíte příliš mnoho cukru

příznaky, že jíte příliš mnoho cukru

Každodenní přijímání nadměrného množství cukru má pro naše tělo negativní účinky, které už nejspíš každý z nás někdy pocítil. Jenže jak poznat, že to s ním přeháníte? Na to se zaměříme na následujících řádcích.

Cukr je v určitém množství důležitý pro naše přežití, jednoduché cukry jsou však všude kolem nás v takovém množství, že nám ve většině případů spíše škodí. Pokud tušíte, že i vy patříte do pomyslné skupiny přehánějící to s konzumací cukru, pak čtěte dál.

Příznaky, že jíte příliš mnoho cukru

1) Přibývání na váze a zvýšený hlad

Je nejspíš jasné, že při časté konzumaci cukru pravděpodobně brzy přiberete. Pojí se s tím ale i další negativní účinek, a to zvýšený hlad, uvádí portál SCIAM. Cukr je považován za tzv. prázdné kalorie, což znamená, že vás na dlouho nezasytí. Pokud si tedy dáte například čokoládovou tyčinku, která má 300 kalorií, budete mít za chvíli hlad. 300 kalorií přitom není zas tak málo. Tolik kalorií může mít i váš oběd nebo svačina.

2) Podrážděnost

Podrážděnost je bohužel jedním z dalších příznaků, že přijímáte příliš mnoho cukru. Většina lidí to připisuje hladu nebo stresu, skutečnost je ale taková, že zvýšená konzumace cukru zvyšuje riziko špatných nálad a depresí, což potvrzuje i nejedna studie.

3) Chuť na sladké

Čím víc cukru přijímáte, tím vyšší pravděpodobně bude vaše chuť na sladké. Dost možná vám postupem času bude připadat, že už sladké jídlo není dostatečně sladké, kvůli čemuž můžete mít tendence cukr přidávat (například do čaje). Je třeba také zmínit, že konzumace cukru krátkodobě zvyšuje dopamin (hormon štěstí) v mozku, kvůli čemuž se také zvyšuje chuť na sladké.

Jak chuť na sladké vyřešit? Místo sladkého si dejte větší porci vyváženého jídla (například oběd). Jakmile budete dostatečně sytí, chuť na sladké by se měla snižovat. Nezapomeňte také nenápadně a postupně snižovat množství přijímaného cukru.

4) Únava a nedostatek energie

Velmi často za nevysvětlitelnou únavou stojí právě nadměrná konzumace cukru. Ten vám sice může pomoct doplnit energii například při sportu, u běžných činností to tak nefunguje. Proč? Protože cukr vám dodá energii okamžitě, jenže po velmi krátké době začne tato energie klesat. Vy pak můžete pociťovat velkou únavu a nedostatek energie.

Kde nejčastěji najdete přidaný cukr

Přidaný cukr se dnes už nachází i tam, kde byste ho nejspíš vůbec nečekali. Může se jednat o různé omáčky k těstovinám, sušené ovoce, snídaňové cereálie a jogurty. Proto si dávejte pozor na potraviny, které se na první pohled mohou zdát zdravé a vždy si pečlivě přečtěte složení daného výrobku.

Mějte na mysli, že tyto příznaky mohou být příznakem i něčeho jiného než nadměrného přijímání cukru. Pokud se dlouhodobě necítíte dobře, navštivte svého praktického lékaře.

Zdroj: Autorský text, redakce, Everyday Health, Science Direct, nutrisense, SCIAM, Taylor & Francis Online; Náhledová fotografie: Tamas Pap/Unsplash

error: Content is protected !!