Byla první známou ženou v Česku, která přiznala odlišnou orientaci: Jitka Smutná v 50 letech opustila manžela a začala žít se ženou

Jitka Smutná

Jitka Smutná (72) má manžela a dvě děti, mnohým by se mohlo zdát, že vedla možná až perfektní život. To možná ano, ale herečka v sobě dlouho sváděla velký boj. Až v padesáti letech si totiž naplno uvědomila, že miluje ženu.

Jitka Smutná se rozhodla, že svůj život musí změnit, a tak se stala první veřejně známou ženou v Česku, která přiznala, že je homosexuálka (tzv. Coming out). Lehké to pro ni ale nebylo a dlouho předtím přemýšlela, jestli má tuto informaci vůbec veřejně sdílet. 

Jitka se po rozchodu s manželem odstěhovala ke své dnes již bývalé přítelkyni, spisovatelce Petře Braunové. Veřejnost se pravdu o její orientaci dozvěděla až po třech letech vztahu.

Občas litovala, že raději nemlčela

„Coming out byl svým způsobem protest. A taky jsem za něj dostala „spravedlivou“ odplatu. Ne všechna periodika jsou seriózní a označení „nejslavnější česká lesbička“ mě opravdu nadzvedává. Je to urážlivé, i když to některá média považují za pochvalu. Po takové tedy opravdu netoužím,“ prozradila už před lety v rozhovoru pro Novinky Jitka, která později přemýšlela, jestli opravdu raději neměla mlčet. „Slova umějí bolestně říznout. Hlavně dotýkají-li se mých nejbližších. V tu chvíli se zlobím i nadávám, nejde to označit jinak, omlouvám se,“ dodala.

Herečka podle svých slov podcenila situaci a neuvědomila si, že věci, které jednou řekne do médií, tam už zůstanou. Nakonec přehodnotila některá svá rozhodnutí a od té doby si dávala pozor na své soukromí i to, co světu sděluje.

Zdroj: Autorský text, Vlasta, Novinky; Náhledová fotografie: Lasy/Wikimedia Commons (CC BY 4.0)

error: Content is protected !!