Odpolední šlofík má pozitivní účinky na naše zdraví: Jak dlouho by měl trvat a jak si pomoct kofeinem

odpolední spánek

Odpolední spánek je něco, co rozhodně není na škodu. Bohužel na něj ale často nemáme čas, a když už jej máme, rozhodneme se dělat něco produktivnějšího. Tento krátký spánek má ale pozitivní účinky na naše zdraví. Jak dlouho by měl trvat?

Odpolední spánek u dospělých: Délka a pozitivní účinky na zdraví

Aby odpolední spánek splnil to, co má dělat – tedy pomoct nám načerpat potřebnou energii, měl by být opravdu jen krátký. Doporučuje se přibližně 20 minut, neměl by ale přesáhnout 30 minut. To už se můžeme dostávat do hlubokého spánku, což by vedlo k náročnějšímu probouzení, zmatenosti a možná i poklesu energie, proto si nezapomeňte vždy nastavit budík.

Odpolední šlofík má kromě zvýšení energie i další pozitivní účinky na naše zdraví. Snižuje podrážděnost a tím pádem zlepšuje náladu, zvyšuje ostražitost, krátkodobou paměť a soustředění.

Odpolední spánek a kofein

Zní to zvláštně, ale k odpolednímu spánku si můžete pomoct kofeinem, který vás pomůže probudit ještě předtím, než byste se začali oddávat hlubokému spánku. Jak na to? Stačí si těsně před šlofíkem dopřát nápoj s kofeinem (například kávu) a jít si lehnout. Po přibližně 15-20 minutách začne kofein v těle účinkovat a dovede vás k plné bdělosti. Tak budete mít jistotu, že vstanete odpočatí a svěží.

Takový krátký odpolední spánek byste si měli dopřát v takovou denní dobu, aby vám pak v noci nebránil v usínání. Ideálně si šlofíka naplánujte do maximálně 14:30 hodin, ideálně ale po obědě.

Zdroj: Autorský text, redakce, Cleveland Clinic, Sleep Foundation; Náhledová fotografie: Ketut Subiyanto/Pexels

error: Content is protected !!