V lednu se většinou snažíme trochu změnit a dáváme si předsevzetí, mezi které nejčastěji patří zdravější životní styl. Pojďte se podívat na několik zdravých návyků, díky kterým si zlepšíte kvalitu života téměř bez námahy. Klíčem jsou totiž malé krůčky.
Asi každý z nás si přeje být zdravý, nemít bolesti a nechodit každou chvíli k lékaři pro nové léky. Nejlepší prevencí je zdravý životní styl. Nemusíte ale začínat zhurta – stačí začít maličkostmi, které mohou mít v dlouhodobém horizontu významný vliv na naše zdraví.
1) Začněte svůj den 30minutovou procházkou
Krátká ranní procházka vám může velmi prospívat. Poděkuje vám nejen vaše fyzické zdraví, ale hlavně to duševní. Jít ven za účelem odpočinku, načerpat čerstvý vzduch a třeba si pustit oblíbený podcast je zkrátka pohlazení na duši. Pokud ráno nestíháte, můžete si procházku naplánovat po cestě do práce či školy.
Ranní procházka má výhodu v tom, že vyrazíte ven s čistou hlavou a díky tomu si ji více užijete. V zimním období vám navíc pomůže překonat špatnou náladu, která může být zapříčiněna nedostatkem slunečního svitu.
2) Vyvarujte se přejídání
Přejídání je zátěž na vaše tělo. Přijímat méně kalorií vám prospěje nejen v oblasti trávení, ale může mít pozitivní vliv také na dlouhověkost. Některé studie (1, 2, 3) dlouhodobě studují souvislost mezi nižším příjmem kalorií, prodlouženou délkou života a nižší pravděpodobnosti onemocnění. Dejte si ale pozor na příliš velké snížení příjmu kalorií, to totiž zdraví naopak škodí.
3) Denně trénujte svůj mozek
Trénování mozku má pozitivní vliv na náš mozek, což se nám bude hodit i ve vyšším věku (4). Zkuste každý den vyřešit alespoň nějaký úkol, který vyžaduje přemýšlení. Klidně to může být jen hraní pexesa. Můžete ale zkusit také nějakou novou činnost.
4) Jezte hrst ořechů každý den
Hrst ořechů denně stačí k tomu, abyste do sebe dostali kvalitní bílkoviny, tuky, vlákninu, antioxidanty, vitamíny a minerály. Existuje spousta ořechů, každý si tedy určitě najde ty, které mu budou chutnat. Rozhodně se to vyplatí! Několik studií naznačují, že ořechy mají pozitivní účinky na srdce, krevní tlak, cukrovku a snižují výskyt zánětů (5, 6, 7, 8).
Zdroj: Autorský text, Live Strong, Healthline, News in Health; Studie: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8; Náhledová fotografie: cottonbro studio/Pexels