Pozitivní účinky, které se mohou projevit, když přestanete pít alkohol

alkohol

To, že je alkohol pro naše tělo škodlivý, není žádná novinka. Pravděpodobně nejvíc však trpí naše játra. Velká část úmrtí lidí na onemocnění jater byla připsána právě alkoholu. Pokud ale alkohol pít přestanete, brzy se to pozitivně projeví na vašem těle.

Pozitivní účinky, které se mohou projevit, když přestanete pít alkohol

Večer po práci, v pátek večer a nebo během víkendu se často oddáváme alkoholu, a to i když víme, že nám neprospívá. Napadlo vás někdy, jaké jsou pozitivní účinky na naše tělo tehdy, když alkohol přestaneme pít úplně?

1) Zvýšená fyzická i duševní energie

Když se vaše játra začnou uzdravovat, může se to projevit zvýšenou fyzickou i duševní energií. Kromě toho, že můžete znovu najít chuť dělat věci, ke kterým jste se dříve nedokázali donutit, se můžete zbavit i tzv. „mozkové mlhy“. Proč tomu tak je? Protože v době, kdy jste požívali alkohol, byla játra poškozena a snažila se filtrovat toxiny a účinně metabolizovat živiny, což vede k únavě a již zmíněné mozkové mlze.

2) Zlepšené trávení

Pokud pijete alkohol, nejspíš na tom vaše trávení není příliš dobře. Pokud jej pít přestanete, brzy můžete začít zaznamenávat změny, a to například méně nadýmání, poruch trávení nebo nepravidelné pohyby střev. To je velmi pozitivní zpráva, protože jakékoliv potíže s trávením jsou velmi nepříjemné.

Man Sitting on White Sofa with Glass of Wine Beside Table with Bottles and Candles
Foto: cottonbro studio/Pexels

3) Zmírnění otoku břicha

Lidé, kteří mají potíže s pitím alkoholu, mají často ‚velké břicho‘. Za to může otok, který může značit i nebezpečnou jaterní cirhózu. Jakmile alkohol vyřadíte, tento otok se může zmírnit, což znamená, že se játra uzdravují. Tento stav totiž vzniká, když mají játra sníženou kapacitu pro produkci proteinu, který zabraňuje úniku tekutin do tkání.

Zdroj: Autorský text, The Healthy, Healthline; Studie: NIH – Alcohol’s Effects on Health; NIH – Alcohol and the Human Body, NIH – Symptoms and Causes of Cirrhosis, Alcohol Think Again; Náhledová fotografie: Karolina Grabowska/Pexels

error: Content is protected !!