Chození naboso je zdravé: Zabráníte tím různým problémům, je však třeba začínat postupně

Persons Feet on Yellow Flower Field

Boty byly navrženy tak, aby chránily naše nohy před vnějšími vlivy a případnými zraněními. Dnes je ale výběr obuvi než o ochraně spíše o módě a marketingu. Co je skutečně zdravé, je už vedlejší.

Podle vědeckých studií většina běžných bot brání dobré chůzi a deformují chodidla. Následky pak mohou být různé: od problémů s koleny až po artrózu. Nelze se tak divit, že stále více odborníků radí, aby lidé chodili bosí.

Jako u všeho je však potřeba začít pozvolna, chodidla si musí na nový způsob zvyknout. Fyzioterapeut a partner Vivohealth, Florian Zitzelsberger, radí, že bychom měli začít zlehka, chodit tedy po loukách, na pláži nebo v lese, uvádí web Freundin.

Výhody chození naboso

Byť se na první pohled může zdát, že chození naboso tolik výhod nemá, je tomu naopak. Naše chůze je především přirozenější a tělo lépe nese váhu. „Nejpřímější výhodou chůze naboso je to, že teoreticky chůze naboso více obnovuje náš ‚přirozený‘ vzor chůze,“ vysvětluje webu Healthline doktor Jonathan Kaplan, specialista na nohy a ortopedický chirurg z Hoag Orthopedic Institute.

Couples Barefoot on the Grass and Log
Foto: TranStudios Photography & Video/Pexels
  1. Posilují se svaly chodidel: Při chůzi naboso musí svaly na chodidlech mnohem více pracovat, aby unesly váhu těla. To může pomoci posílit svaly a zlepšit stabilitu.
  2. Zlepšení rovnováhy a koordinace: Protože chůze naboso vyžaduje více pozornosti než nošení bot, může pomoci zlepšit rovnováhu a koordinaci těla.
  3. Předcházení problémů: Chůze naboso může pomoci snížit rozvoj různých problémů, jako jsou kuří oka, mozoly a plísňové infekce. Nohy se nepotí v botách, mají tak více prostoru k větrání a lepšímu dýchání pokožky, což může snížit rovněž riziko zápachu nohou.
  4. Zlepšení krevního oběhu: Chůze naboso může pomoci zlepšit krevní oběh, protože svaly musí více pracovat.

Chození naboso může přinést i rizika

Je však důležité si uvědomit, že chodit naboso s sebou nese také rizika, zejména na veřejných prostranstvích. Vaše nohy jsou více vystaveny zraněním, proto je vhodné chodit bez bot pouze na místech, kde se snižuje riziko poranění.

Pokud se však chcete starat o svá chodidla, i když nosíte obuv, je na místě vybrat tu nejvhodnější. Spousta značek se postupně snaží dodávat na trh boty, které jsou zdravotně nezávadné a pozitivně působí na klenbu vaší nohy. Takovým typem mohou být tzv. barefooty, které posilují svaly na chodidlech a poskytují co nejlepší oporu při chůzi.

Zdroje: Healthline, Freundin, Healthshots; Náhledový obrázek: Anna Nekrashevich/Pexels

error: Content is protected !!