Prkénko na krájení je v kuchyni nenahraditelným pomocníkem, díky kterému si nezničíte kuchyňskou linku. Málokoho však napadne, že prkénko nevydrží věčně a po nějaké době je čas na jeho výměnu, jinak vám může způsobit spoustu potíží.
Dlouho používané prkénko na krájení se může stát útočištěm pro bakterie, které mohou ohrožovat naše zdraví vždy, když na něm budeme něco krájet. Ptáte se, jak se to stane? Může za to právě nůž, který do prkénka způsobuje malé řezy, ve kterých se bakterie rády schovávají a množí – je totiž poměrně dost náročné tyto místa při mytí prkénka nečistot a bakterií zbavit.
Ve štěrbinách prkénka se může ukrývat vlhkost a zbytky jídla, které jak víme, umí způsobit pořádnou neplechu. Ať už máte dřevěné nebo plastové prkénko, měli byste jej po nějaké době nemilosrdně vyměnit. Plastové prkénka pak mohou způsobovat další potíže tím, že se kvůli řezům nožem mohou do jídla uvolňovat malé kousky plastu.
Životnost prkénka lze prodloužit řádnou a pravidelnou dezinfekcí povrchů, a to po každém jídle. Prostředek by se měl nechat chvíli působit a poté pořádně setřít a povrch pak znovu umýt. Dezinfikujete prkénko po úplně každém použití?
Pokud máte kvalitní dřevěné prkénko, mělo by vám vydržet i pět let, v případě plastového je to přibližně 1-2 roky. Záleží však na tom, jak často prkénko používáte a důležitá je zejména již zmíněná hygiena – pokud jej nemyjete dezinfekčním prostředkem po každém použití, bakterie se začnou množit klidně i v prvních týdnech života prkénka.
Jak tedy poznat, že je čas na výměnu prkénka? Pokud jej máte kratší dobu než je doporučená doba životnosti, poznáte, že je čas na výměnu zejména v případě, kdy máte v prkénku mnoho řezů, které jsou ideální pro množení bakterií. Platí to v případě dřevěných i plastových prkének.
Zdroj: Autorský text, redakce, Simply Recipes, The spruce Eats, Studie; Náhledová fotografie: Bonnie Kittle/Unsplash