Je zcela normální, že máme v noci žízeň a potřebujeme se občas trochu osvěžit. Vodu je ale nejlepší nechávat v uzavřené lahvi, sklenice s vodou na nočním stolku nemusí být příliš dobrý nápad — a to rovnou z několika důvodů.
Možná vás to nikdy nenapadlo, ale voda ve sklenici velmi rychle mění chuť a navíc se do ní může dostat prach a bakterie. Co s tím?
Voda ve sklenici po čase nechutná příliš dobře
Možná už jste to zažili. Do sklenice si nalijete čistou vodu, položíte si ji na noční stolek pro případ noční žízně a jdete spát. Nad ránem vás přepadne sucho v puse, tak se napijete — a ejhle: voda vůbec nechutná dobře. Pokud si vodu nalijete raději do lahve s víčkem, vaše voda bude chutnat po celou noc víceméně stejně.
Voda vystavená vzduchu po dobu více než 12 hodin absorbuje oxid uhličitý, který může mírně změnit rovnováhu pH. K tomu se přidává i to, že se z vody přes noc odpařuje chlór, což má na její chuť vliv také.
Do vody se mohou dostat nečistoty a bakterie
Prach, bakterie a dokonce i hmyz mohou do vody během noci jednoduše zabloudit, a vy tak do sebe můžete dostat i to, co byste nechtěli. Nejlepším řešením je tedy skutečně uchovávat vodu v lahvi nebo alespoň v karafě se zátkou.
Můžete riskovat požár
Pokud si v noci nabíjíte elektroniku a máte vedle ní sklenici s vodou, existuje malé riziko požáru v případě, že byste sklenici převrhli. Toto riziko je sice velmi malé, i tak je ale lepší se nevystavovat zbytečnému nebezpečí.
Zdroj: Autorský text, Ansu, Homes and Gardens; Náhledová fotografie: 21 swan/Unsplash