Proč psi prospí i více než polovinu dne

pes, spánek

Pokud máte psa, pravděpodobně už jste si někdy položili otázku, proč tak moc spí. Pes většinou prospí celou dobu, kdy jste v práci a občas i tu část, kdy už jste doma. Proč?

Dospělý pes může spát přibližně 12-14 hodin denně, štěňata pak ještě o několik hodin déle, zhruba 18-20 hodin, píše portál The Spruce Pets. Psi mají spánkový cyklus pochopitelně jiný než lidé, jejich spánek je lehčí než ten lidský a poměrně rychle se dokážou z hlubokého spánku probudit.

Proč psi prospí i více než polovinu dne

Psi spí z několika důvodů. Pokud se někdy ptáte, jestli je váš pes normální, když prospí i více než polovinu dne, tak se nemusíte bát. Pravděpodobně je v pořádku. Pes totiž může více spát i proto, že se jednoduše nudí. Jaké jsou další důvody dlouhého psího spánku?

1) Pes spánkem šetří energii

Zvířata ve volné přírodě spánkem šetří energii, aby byli připraveni na možný boj o přežití. Je to instinkt, který se přenesl i na naše psí chlupáče, kteří dnes bojují maximálně tak o pamlsky nacházející se ve vaší kapse. Ale kdyby přece jen náhodou museli vyrazit do boje o kořist, díky svému spánku by na to měli dostatek energie.

2) Je ve stresu

Nejen člověka, ale i psa stres velmi vyčerpává. Pokud se váš chlupáč z nějakého důvodu cítí vystresovaně, řeší to spánkem. To jim pomůže celou situaci lépe zvládnout, píše portál Be Chewy.

3) Nudí se

Pokud pes nemá do čeho píchnout, pravděpodobně se uchýlí ke spánku. Co jiného by taky dělal? Někteří psi nudu zahání i sledováním televize se svým páníčkem – a to zejména v případě, když se v ní mihne nějaké jiné zvířátko.

Aby se psi nenudili, vymyslete pro ně nějakou zábavu. Když máte čas, běžte na dlouhou procházku, házejte mu míčkem nebo hrajte aport. Existují i takové hračky, které psa zabaví v době, kdy jste například v práci. Zkuste například hlavolamy pro psy.

4) Může být nemocný

Když pes onemocní, nemá vám to jak říct a je vaší povinností to poznat. Pes svou nemoc může řešit opět jen spánkem. To může platit i v případě, že se zotavuje z nějakého zranění.

Zdroj: Redakce, autorský text; Be Chewy, The Spruce Pets; Náhledová fotografie: Mylene2401/PIxabay

error: Content is protected !!