Postavili dům z betonu, který je vyroben z použitých plenek

home, housing, interior

Použité plenky ničí životní prostředí, a to se rozhodli japonští vědci vyřešit. Vytvořili tedy beton z plenek, což by mělo částečně ulevit přírodě, a postavili z něj dům.

Překvapivý výsledek měla snaha vědců znovu využít použité dětské plenky. Nejspíš nikdo však nečekal, že je využijí právě na stavbu nových domů. Podle týmu inženýrů z japonské univerzity Kitakyushu je to možné. V tuto chvíli se však nabízí otázka, jestli by v takovém domě někdo skutečně chtěl žít.

Tým postupoval tak, že nahradil zhruba 8 % písku v betonu rozdrcenými plenkami. Právě tento podíl by neměl mít žádný vliv na stabilitu budoucího domu. 

Použité pleny se zpracovávaly ručně, což nejspíš nebylo příliš příjemné. Nejdříve se z nich odstranily všechny pevné části, poté se namočily do chemického roztoku, který je zbavil bakterií a ve finále se usušily. Pak už se jen rozdrtily a přidaly do betonové směsi. Nakonec to nezní zas tak hrozně, nemyslíte?

Foto: Anjar Primasetra

Tým vědců odhadl, že by bylo možné u neúnosných stěn nahradit plenkami až 40 % písku, jehož těžba je náročná pro životní prostředí, u sloupů a nosníků třípodlažního domu až 10 % a u sloupů a nosníků jednopodlažního domu až 27 %.

Aby se nezůstalo jen u slov, inženýři skutečně nechali postavit menší dům, v němž bylo právě 8 % betonu nahrazeno plenkami. Projekt byl úspěšný.

Cílem projektu byla pochopitelně snaha alespoň trochu ulevit životnímu prostředí. Dům se nechal postavit v Indonésii, kde nemají příliš rozvinutou infrastrukturu pro nakládání s odpadem. Kromě toho by se tamním obyvatelům tímto způsobem mohlo více zpřístupnit cenově dostupnější bydlení, protože výstavba těchto domů je levnější.

Zdroj: All That Is Interesting, The Daily Beast, Nature – studie, Náhledový obrázek: Martina_zalitobetonem/ Pixabay

error: Content is protected !!