Co dělat, když se probudíte uprostřed noci a nemůžete usnout

Woman in White Pajama Lying on the Bed

Noční probouzení má několik příčin. Může to být důsledek toho, že jste ve stresu, pili jste před spaním alkohol a nebo vás probudil váš pes, který chrápe. Existují tři způsoby, jak se přinutit rychle opět usnout a užít si ničím nerušený spánek až do zazvonění budíku, píše portál Self.

Když se v noci probudíte a nemůžete usnout, může to být psychicky velmi vyčerpávající. Máte strach, že už do rána neusnete a budete v práci unavení, což vede k dalším myšlenkám, které vyvolávají ještě větší stres. V takovém případě spánek odplouvá pryč a je dost možné, že opravdu už neusnete. Jak se tedy uprostřed noci přinutit k rychlému usnutí?

Uvědomte si, že vaše reakce jsou přehnané a uklidněte mysl

Ať už tomu věříte nebo ne, váš mozek si vždy najde sto způsobů, jak vás vystresovat. V noci to můžete pociťovat nejvíc, protože ve stresu jen tak neusnete. „Když usínáte, váš mozek se vypíná zepředu dozadu, počínaje čelním lalokem, což je oblast, která ovlivňuje vaši schopnost uvažovat a regulovat emoce,“ vysvětluje doktorka Fiona Barwick. To znamená, že pokud se probudíte po 3-4 hodinách spánku, je normální, že jsou vaše myšlenky negativní a stresující.

Snažte se proto uklidnit a uvědomte si, že váš mozek jednoduše přehání. Můžete se snažit „vypnout mozek“ a snažit se nemyslet na nic. To může být samo o sobě tak náročné, že během chvilky usnete. Pokud se vám nedaří myslet na nic, tak záměrně myslete na pozitivní věci – třeba na událost, na kterou se v nejbližší době těšíte. Můžete vyzkoušet i nudné počítání oveček, které mysl skutečně rozptýlí.

nespavost, spánek, noční probouzení
Foto: cottonbro studio/Pexels

Dělejte relaxační činnosti, které nezahrnují obrazovku

Pokud se uprostřed noci probudíte, obloukem se vyhýbejte obrazovkám, a to i v případě, že na obrazovkách máte nastavený noční režim. Buď vás probudí světlo z obrazovky, a nebo právě to, co v obrazovce vidíte.

Přemýšlení o tom, že nespíte, může probudit vaši mysl a způsobit, že budete ještě úzkostnější. Lepším krokem je přijmout svou situaci – nebránit se tomu, že jste vzhůru – a najít si alternativní zaměření. Zaměřte se na relaxační činnosti – přečtěte si pár stránek knihy, na chvíli se posaďte do křesla a nebo se jděte pomazlit se svým mazlíčkem. Obecně platí, že byste ideálně neměli rozsvěcovat světla (pokud nemáte speciální, například červené světlo, podporující spánek).

Pokud se vám do dvaceti minut nepodaří usnout, pak se projděte po bytě nebo si třeba pište deník. Jednoduše se snažte rozptýlit svou mysl, aby netíhla k negativním myšlenkám.

Mějte na paměti, že jedna probdělá noc vás nevykolejí

Jestliže se vám nedaří usnout, nezapomeňte na to, že ačkoliv tíhnete k myšlenkám ze zničeného dne, tak s největší pravděpodobností budete zcela v pořádku. Pokud se vám v noci podaří naspat jen tři hodiny, nijak to nevadí a dospíte to zítra. Naše myšlenky nám dávají pocit, že po neprospané noci nepřežijeme svůj den, to však není pravda. Jakmile se naučíte takovou realitu přijmout, tak se uklidníte a možná i brzy opět usnete.

Pokud vás nespavost trápí každý den a nejedná se pouze o občasnou záležitost, pak byste měli vyhledat odborníka, který vám k ničím nerušenému spánku pomůže.

Zdroj: Self, Healthline; Náhledový obrázek: cottonbro studio/Pexels

error: Content is protected !!