Zdravé opalování: Nezapomeňte na přestávky ve stínu a opalovací krém

vacation, beach, relax

Opalování je oblíbenou aktivitou, kterou si mnozí užívají zejména během teplých a slunečných chvil. I když slunění může mít své výhody, je důležité dodržovat zdravé návyky při opalování, abyste chránili svou pokožku před škodlivými účinky ultrafialového (UV) záření.

Přestávky ve stínu

Dlouhodobý pobyt na prudkém slunci může zvýšit riziko spálení, předčasného stárnutí a dokonce i rakoviny kůže. Zařazení přestávek ve stínu do rutiny opalování je pro udržení zdravé pokožky zásadní. Zde je několik tipů, kterými se můžete řídit:

a) Vyhledávejte stín: Vyhledejte přirozený stín stromů, slunečníků nebo přístřešků, abyste se chránili před přímým slunečním zářením. Přestávky ve stínu pomáhají snížit celkové vystavení UV záření.

b) Načasujte si přestávky: Naplánujte si pravidelné přestávky ve stínu, zejména v době největšího slunečního záření, obvykle mezi 10. a 16. hodinou. V tomto období jsou sluneční paprsky nejsilnější a mohou způsobit největší škody.

c) Chraňte si oči: Nezapomeňte nosit sluneční brýle s ochranou proti UV záření. Chrání vaše oči před škodlivými paprsky a snižují riziko poškození očí nebo onemocnění, jako je šedý zákal.

Používejte opalovací krém

Používání opalovacího krému je důležitým krokem k ochraně pokožky před UV zářením. Pro účinnou ochranu před sluncem dodržujte tato doporučení:

a) Zvolte správný ochranný faktor: Vyberte si širokospektrální opalovací krém s ochranným faktorem (SPF) 30 nebo vyšším. Tím zajistíte ochranu před UVA i UVB zářením.

b) Nanášejte opalovací krém ve velkém množství: Aplikujte opalovací krém hojně na všechny exponované části těla, včetně obličeje, krku, paží a nohou. Nezapomeňte na běžně přehlížené oblasti, jako jsou uši, zadní část krku a špičky chodidel.

c) Pravidelně se znovu natírejte: Účinnost opalovacího krému se časem snižuje, zejména po pocení nebo plavání. Opalovací krém nanášejte každé dvě hodiny nebo častěji, pokud se hodně potíte nebo se věnujete vodním aktivitám.

d) Zůstaňte důslední: Aplikujte opalovací krém jako součást každodenní rutiny, a to i v zamračených dnech. UV paprsky mohou stále pronikat mraky a způsobit poškození kůže. I když opalování může být příjemným způsobem relaxace a nasátí vitaminu D, je nezbytné upřednostnit zdraví své pokožky. Zařazením přestávek ve stínu do opalování a správným používáním opalovacího krému můžete minimalizovat rizika spojená s nadměrným vystavením UV záření.

Pamatujte, že zdravé opalování pomáhá chránit pokožku před spálením, předčasným stárnutím a dlouhodobými následky dlouhodobého pobytu na slunci. Užívejte si tedy slunce zodpovědně a pečujte o svou pokožku!

Zdroje: Redakce, Autorský text, Lidovky ; Náhledový obrázek: Pixabay/Public domain

error: Content is protected !!