Jak zabránit bolestem zad při dlouhém sezení za volantem

man driving a car wearing wrist watch

Letní cestování autem se blíží a ať už plánujete autem cestovat k moři nebo jen po Česku, po dlouhém sezení za volantem se mohou ozvat bolesti dolní části zad, což může značně narušit vaše pohodlí na cestě.

Ať už vás trápí chronická bolest nebo ne, bolesti zad se při několikahodinové cestě mohou projevit každému. Sezení za volantem je totiž pro tělo mnohem náročnější než sezení doma na gauči, protože musíte být neustále ve stejné vzpřímené poloze, která může vést ke ztuhnutí svalů. Existuje však několik tipů, díky kterým si můžete ulevit.

Nastavení sedadla a volantu má velkou roli

Jestliže vás při řízení často bolí záda, ale už si ani nevzpomínáte, kdy naposledy jste si nastavovali sedadlo či volant, pak je možná teď ta správná chvíle. Zkuste si chvíli pohrát s výškou sedadla a také s jeho vzdáleností od volantu, a nakonec se zaměřte na samotný volant. Snažte se nastavit sedadlo tak, aby vaše páteř byla rovná. Rovnou páteř můžete udržet, i když se mírně zakloníte. Co se týče volantu, ruce byste měli mít mírně pokrčené, ale nikdy ne zcela natažené, píše portál Healhtline.

Noste pohodlnou obuv

Nepohodlná obuv nebo špatně nastavená noha na pedálu může nadělat spoustu problémů. Z toho důvodu se snažte, abyste k řízení používali co možná nejpohodlnější obuv, kterou si můžete případně klidně nechávat v kufru, abyste ji měli nachystanou na každou cestu.

Využijte vyhřívaná sedadla nebo vyhřívaný potah

Pokud to váš vůz umožňuje, můžete i v létě využít vyhřívaná sedadla. Pokud vaše auto tuto funkci nemá, stačí si pořídit vyhřívaný potah autosedačky. Teplo pomůže uvolnit svaly, což povede ke snížení bolesti a napětí.

Dělejte si pravidelné přestávky

Pravidelné přestávky jsou důležité v každém případě a samozřejmě to platí i za volantem. Pravděpodobně ji však potřebujete mnohem dřív než v době, kdy už vás záda bolí. Proto si přestávku dělejte ideálně každých 30 minut. Trochu se rozhýbejte a lehce si procvičte celé tělo, píše Spine Institute.

Změňte svůj způsob nastupování a vystupování z auta

Téměř každý den nastupujeme a poté zase vystupujeme z auta. Jenže napadlo vás někdy, jestli to děláte správně? Ideálně byste se měli do auta nejdříve ze strany posadit, poté se otočit a nekroutit u toho zády. Při vystupování z vozidla se otáčejte směrem od sedadla a klidně se opřete o opěrku na dveřích vozidla.

Zdroj: Healthline, Spineina; Náhledový obrázek: why kei/Unsplash

error: Content is protected !!