Fenomén gaslighting: Co je to a jak poznat, že jste se stali obětí manipulace?

gaslighting

Je to kolegyně z práce, která vypočítavě slízla smetanu za váš projekt, je to partner, který na vás hází vinu za svoji nevěru nebo jde o kamarádku, která nemůže přestat shazovat vaše úspěchy. Pojmenování gaslighting či gaslighter se u nás zatím do veřejného povědomí nijak výrazně nezapsala. Přitom jde o velice častý jev, se kterým se v lehčí nebo závažnější formě setkal každý z nás.

Kde se vzal, tu se vzal

Termín „gaslighting“ pochází z názvu amerického filmu Gaslight z roku 1944, jehož celková zápletka je extrémním příkladem této manipulativní taktiky. Manžel hlavní hrdinky, mladé operní pěvkyně Pauly, se ji pokouší vynalézavými způsoby připravit o rozum a dostat ji do blázince, aby tak získal přístup k jejím cennostem a šperkům. Schovává její věci, vydává strašidelné zvuky na půdě jejich domu a vzápětí popírá jejich přítomnost a stejně tak odmítá uznat, že v domě blikají světla. Paulu tím postupně dohání k šílenství. Populární film se stal ve své době přelomovým, jelikož vyobrazoval téma týrání v manželství, o kterém se ve společnosti dosud vůbec nemluvilo.

Jste úplně mimo a ničemu nerozumíte

Oběti gaslightingu je popíráno celé její vnímání reality – co vidí, tam ve skutečnosti není, co slyšela, vlastně nebylo řečeno a její chápání událostí, které se jí přihodily, je naprosto zcestné a nepravdivé. Manipulátoři si tímto způsobem vytvářejí prostor, ve kterém jim projde jejich problematické chování. Na Oběti gaslightingu je popíráno celé její vnímání reality – co vidí, tam ve skutečnosti není, co slyšela, vlastně nebylo řečeno a její chápání událostí, které se jí přihodily, je naprosto zcestné a nepravdivé. Manipulátoři si tímto způsobem vytvářejí prostor, ve kterém jim projde jejich problematické chování. Na  všechny výtky mají vždycky odpověď a vinu za zlomyslnosti, které sami provedli, házejí na vás. Do konfrontace s takovými lidmi vždy vstupujete rozčilení nad nespravedlností jejich chování a odcházíte naprosto zmatení, protože ve finále jste vy tím, kdo byl dohnán k omluvě.

Podkopávají vaše sebevědomí

Gaslighteři neustále zpochybňují vaši perspektivu a popírají její pravdivost. Velice nenápadně vám nasazují brouky do hlavy a nutí vás pochybovat o všem, co jste a co děláte – ať už jde o váš vzhled nebo o vaše schopnosti. Často vám předhazují jejich pochybnosti o vaší náklonosti nebo lásce k nim a citovým vydíráním se ve vás snaží probudit větší důvěru a povolnost. Časem takové zacházení úspěšně ničí vaše sebevědomí ve všech ohledech života. A s narušenou sebedůvěrou potom nemáte dostatečně pevnou půdu pod nohama na to, abyste se sami sebe zastali, a tak jste před gaslighterem v podstatě bezbranní.

gaslighting
Foto: Mittal/Unsplash

Izolují vás od vašich blízkých

Kromě systematického likvidování vás samých si manipulátoři dávají záležet také na tom, aby vrazili klín mezi vás a vaše blízké. Uslyšíte od nich narážky na to, jak příšerná je vaše rodina a jak zjevně nepřející a závistiví jsou vaši přátelé, kteří gaslightera ve vašem životě už prokoukli. V jiných případech budou před druhými podkopávat váš zdravý rozum, postarají se o to, aby i oni pochybovali o vaší příčetnosti. Ujistí se, že cokoliv jim řeknete, bude automaticky odepsáno jako nevěrohodné, a cokoliv řekne manipulátor pravděpodobné.

Cílem je mít nad vámi úplnou kontrolu

Zničí vaši sebedůvěru, abyste neměli sílu se bránit, izoluje vás od blízkých, abyste neměli na koho se obrátit a o koho se opřít, a podmanil si vás natolik, že sami máte problém poznat, co je pravda a co lež, a spoléháte na něho jako na ukazatel toho, jak se věci doopravdy mají. Takhle se dostanete do spárů gaslightera a stanete se nástrojem pro jeho úmysly. Možná vás využívá pro vaše tělo, možná mu jde o peníze, o váš status, o kontakty nebo jen potřebuje cítit, že má nad někým moc.

Jak se bránit?

Je potřeba mít na paměti, že manipulátoři jsou velice inteligentní, vytrvalí a hlavně nenápadní. Neprovádějí většinou do očí bijící manipulativní akty, ale naopak si dávají načas a postupně si získávají vaši důvěru. Mějte proto oči otevřené a při podezření na setkání s gaslightingem si vždy pevně trvejte na svém. 

Pokud ve svém životě máte někoho, kdo na vás trvale zkouší podobné praktiky, doporučuje se takového člověka dočista odstřihnout – vyměnit zaměstnání, opustit vztah nebo ukončit přátelství. V případě, že pro vás z nějakého důvodu tak radikální krok není možný, pokuste se s gaslighterem zásadně omezit kontakt nebo přinejmenším jemu ale také sobě nastavte nekompromisní hranice – nesdílejte s ním nic osobního a dobu strávenou v jeho přítomnosti zkraťte na minimum.

Zdroje: Healthline.com, Gaslighting by Stephanie Sarkis, Ph.D, Náhledový obrázek: Xu/Unsplash

error: Content is protected !!