5 zajímavých historických faktů: Eiffelova věž byla původně pro Barcelonu, Lincolnův klobouk sloužil jako úschovna a další

zajímavá historická fakta

Historie je obsáhlá a o zajímavosti v ní není nouze. Podívejme se proto na některé málo známé pravdy. Připravil jsem 5 zajímavých historických faktů.

1) Island má nejstarší parlament na světě

Založen v roce 930 v národním parku Thingvellir, Althingi je nejstarším parlamentem, který dnes funguje. Původně se jednalo o schůzky vůdců a volných mužů, kteří se stýkali každý rok, aby řešili problémy, neshody nebo volili vůdce. I když dnes parlament sídlí v budově z 19. století, původní setkání probíhala ve zmíněném národním parku pod širým nebem.

2) Abraham Lincoln používal svůj klobouk jako úschovnu

Kdo někdy viděl obraz Abrahama Lincolna, určitě zaznamenal dvě věci – Lincolnovy lícní kosti a jeho cylindr. Ten byl v tehdejší době oblíbeným módním doplňkem a Lincolnovi dodával na výšce i vážnosti, avšak to nebyly jediné důvody, proč jej nosil. Využil jeho objemu a schovával si pod něj různé dokumenty, vlastní zápisky nebo třeba peníze. Například v něm měl svou inaugurační řeč nebo Emancipační proklamaci.

3) Eiffelova věž byla původně myšlena pro Barcelonu

Šestého května 1889 byla veřejnosti otevřena dnes celosvětově známá „eiffelovka“. Původně nebyla veřejností přijatá nikterak pozitivně, avšak časem se z ní stala jedna z nejznámějších turistických atrakcí na světě. Věděli jste však, že nechybělo mnoho a lidé by dnes za slavnou věží jezdili do Barcelony místo Paříže? Je to tak, Eiffelova věž měla totiž původně stát právě v největším katalánském městě. Představení města se však obávali, že by věž působila jako „pěst na oko“, a tak se musela postavit jinde. Nakonec proto skončila v Paříži. Mimochodem, věděli jste, že v horkých dnech věž vyroste až o 15 centimetrů? Je to tak a sice kvůli vlastnosti hmoty, jíž je rozpínání při vyšší teplotě.

4) Oxfordská univerzita je starší než Aztécká říše

Jedna z informací, která zamíchá naším pojetím času. Zatímco prestižní univerzita v Oxfordu působí dodnes, zánik Aztéků se nám zdá strašně dávný. V člověku to vyvolává podobné pocity jako když se dozví, že v době, kdy Egypťané stavěli pyramidy, po Zemi ještě na Sibiři pochodovali mamuti. Přesné datum založení univerzity je sice nejasné a oficiální verze neexistuje, podle některých zdrojů to však mohlo být už v roce 1096 našeho letopočtu. Říše Aztéků však vznikla jako aliance tří městských států až v roce 1428 a zanikla v roce 1521. Tedy nejen, že Oxfordská univerzita Aztéky o půl století přežila, ale dokonce v době vzniku říše už oslavila minimálně třísté narozeniny.

5) Ve starověkém Římě bojovaly mimo gladiátorů i gladiátorky

Poměrně málo známý fakt a není divu – ženské bojovnice (gladiatrix) nebyly velmi rozšířené, spíše naopak, ženské gladiátorské zápasy byly velmi vzácné. Bylo to i proto, že jejich boje římská elita považovala za absurdní. Ani to jim však nezabránilo bojovat mezi sebou nebo s divokými zvířaty. První ženské bojovnice se objevily v době pozdní republiky a rané říše a jejich zápasy byly oficiálně zakázány v roce 200 n. l. Nicméně podle některých zdrojů fungovaly i nadále. Původ bojovnic byl různorodý. Mohlo se jednat o otrokyně, jindy o svobodné ženy, které chtěly bojovat o finanční odměnu nebo se zbavit dluhu, ale někdy šlo i o ženy narozené do vysokého postavení, které jednoduše šly proti očekáváním pro své pohlaví. Přes to, že se bojovnice často stýkaly s kritikou, často se jim dostávalo i velké cti, někdy srovnatelné s mužskými gladiátory.

Zajímavých fakt v historii je opravdu mnoho a rozhodně jsme ani zdaleka neprozkoumali vše, co nám nabízí. Proto i v budoucnu přineseme další seznam informací, o kterých by každý člověk měl slyšet.

Zdroje: Autorský text, redakce, The Culture Trip, Mental Floss, Reader’s Digest, Smithsonian Magazine, University of Oxford, Britannica, World History | Náhledová fotografie: Chris Mai/Unsplash

error: Content is protected !!