Město vytesané do skály: Matera dřív byla ostudou Itálie, teď je to místo plné kulturních památek

Matera, Itálie

Matera je město nacházející se na jihu Itálie, zajímavé je zejména svými domy a jeskyněmi. Toto tajemné městečko je totiž vytesané do skály. Zdejší domečky jsou kamenné a ačkoliv působí trochu tajemně, jedná se o jedno z nejlepších míst, kam můžete vyrazit na výlet. V minulosti byla Matera považována za ostudu Itálie, dnes už je ale všechno úplně jinak.

Matera byla v roce 2019 označena za evropské hlavní město kultury. Ať už si o ní v minulosti Italové mysleli co chtěli, nyní je považována za obdivuhodné místo, kde se to jen hemží zajímavými památkami. Do skály bylo vytesané téměř celé město, a to včetně kostelů (například San Nicole dei Greci a Madonna dellle Virtù). Není divu, že se na tomto jedinečném místě natáčelo nespočet filmových scén. Dnes už jsou tyto kamenné domy zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

V domech vytesaných ve skále se žilo až do 20. století

Možná si myslíte, že život v domech vytesaných ve skále je dávná minulost. To byste se ale spletli — žilo se zde až do 50. let 20. století, kdy tehdejší premiér nařídil vystěhování do nových domů, které byly o poznání modernější.

Městečko je z kamene úplně celé, včetně zachovalých kamenných úzkých uliček, které nabízejí jedinečnou atmosféru. Kamenné cesty jsou však kluzké, takže je lepší se držet spíš bezpečnějších schodišť a míst, které zde samozřejmě nechybí.

Matera, Itálie
Sassi di Matera, Itálie | Foto: Luca Micheli/Unsplash

Ideální místo pro nezapomenutelný výlet

Matera je skvělým místem pro výlet. Navštívit můžete třeba jeskynní osady vytesané do vápencových skal, kterým se v italštině říká Sassi di Matera. Oblíbený je také bod Belvedere di Murgia Timone, kde si užijete panoramatický výhled na celou Materu.

Zdroj: Autorský text, redakce, Kapitalio, Rady na cestu; Náhledová fotografie: sterlinglanier Lanier/Unsplash

error: Content is protected !!