Krutý konec Bonnie a Clyda: Nejznámější zlodějský pár zabilo 130 nemilosrdných výstřelů

Mezi lety 1932 a 1934 cestovali Bonnie Parkerová a Clyde Barrow napříč pěti státy v USA a vykrádali obchody, banky i čerpací stanice. Konec jejich 21měsíčnímu řádění přineslo 6 policistů z Louisiany, kteří pár nalákali do pasti a bez slitování je postříleli.

Láska na první pohled

V době, kdy poznala Clyda, bylo Bonnie Parkerové 19 let a pracovala jako servírka. Nepocházela z nijak zámožné rodiny, a tak se s touhou po lepším životě v pouhých 16 letech provdala. S o rok starším Clydem Barrow se seznámila přes společné přátele, když si její manžel zrovna odpykával trest za vraždu. Šlo prý o lásku na první pohled.

Krátce po jejich prvním setkání Clyda zatkli za loupež. Bonnie ho však oddaně navštěvovala každý den, a dokonce do vězení propašovala zbraň, díky které se mu podařilo utéct. Brzy byl ale znovu dopaden a poslán zpět do vězení. Po dvou letech, v roce 1932, byl ale propuštěn na podmínku.

Jak píše All That’s Interesting, Clyde Barrow se podle slov blízkého přítele ve vězení „změnil ze školáka na chřestýše.“ Změna to ale zřejmě nebyla taková, aby otřásla obdivem a láskou, které k němu chovala jeho věrná Bonnie.

Přepadávali a loupili, kde se dalo

Rodina Clyda Barrow byla extrémně chudá. V jednu chvíli dokonce s bratry žil pod jakýmsi přívozem, než si přilepšili a mohli se přestěhovat do stanu. V nedostatku žil i v dospělosti, a tak není divu, že se dal na dráhu lupiče.

Krátce po svém propuštění začal Clyde i se svou láskou Bonnie znovu krást. Příležitostně se k nim přidalo i pár jeho přátel z dětství či Clydův bratr Buck s ženou. Společně vykrádali čerpací stanice, obchody, restaurace nebo maloměstské banky v pěti různých státech – Texasu, odkud oba pocházeli, Oklahomě, Missouri, Novém Mexiku a Louisianě.

Zločiny začaly eskalovat, když gang při jedné z loupeží poprvé zabil. Obětí se jim potom stával kdokoliv, kdo se jim připletl do cesty – nejčastěji pokladní, majitelé obchodů či zasahující strážníci.

Miláčci Ameriky

V roce 1933 se Bonnie a Clyde proslavili. Po jedné přestřelce v Missouri policie na místě činu našla fotoaparát plný fotografií zločineckého páru. Vysmátá dvojice na nich vesele pózuje se zbraněmi. Šlo o práci tehdy již 22leté Bonnie, která měla ve fotografování velkou zálibu a odmala si přála být hvězdou, jako ty ze stříbrného plátna.

Fotografie lupičů se dostaly do novin a pár se rychle stal národní senzací. Lidem se zdála romantická představa mladého pohledného padoucha a jeho věrné zamilované dívky. V době velké hospodářské krize byla navíc bída, a tak byla veřejnost ochotna přimhouřit oko nad okrádáním.

Nepolapitelní

Bonnie a Clyde se mnohokrát dostali do přestřelky s policií a dva roky byli pronásledováni na svém útěku před spravedlností. Za tuto dobu spáchali bezpočet loupeží a zabili nejméně 13 lidí. Policistům se je ale stále nedařilo chytit. Jejich všeobecná oblíbenost k vyřešení případu také příliš nepomáhala.

Veřejné vnímání slavných zločinců se muselo změnit, a tak noviny otiskly článek popisující událost, kdy sama Bonnie Parkerová se smíchem krutě střelila muže do hlavy. Bonnie byla do té doby považována za nevinnou zamilovanou dívku přihlížející zločinům svého přítele. Tento příběh, ať už byl pravdivý či nikoliv, tuto romantickou iluzi úspěšně rozbil.

Foto: Bonnie and Clyde car/Openverse

Konečný hon na Bonnie a Clyda

I přístup policie se poněkud změnil poté, co se dvojice vloupala do vězení a osvobodila odtud několik vězňů. Cílem již nebylo zatčení Bonnie a Clyda, odměna 1000 dolarů byla vypsána na jejich těla.

V květnu 1934 se na louisianském venkově podařilo pár vystopovat. Zde na ně 6 policistů přichystalo past na odlehlé silnici, po které se chystali prchat. Jako návnadu postavili na okraj cesty otce Clydova starého komplice.

Ráno 23. května tudy Bonnie a Clyde ve svém kradeném autě skutečně projížděli. Když si řidič všiml známého muže a začal zpomalovat, v tu chvíli začala palba. Policisté schovaní v přilehlém křoví nehodlali nic riskovat a nemilosrdně pálili do kradeného vozu, dokud jim nedošla munice.

Veřejnost fascinovali i po smrti

Zvěsti o hrozivé scéně se brzy roznesly po okolí a zanedlouho bylo místo smrti zločinecké dvojice plné zvědavců lačnících po suvenýru. Každý chtěl slavný pár vidět a každý se pro sebe snažil uloupit kousek čehokoliv. Někteří se spokojili s kouskem plechu z auta, jiní se snažili ustřihnout kousek vlasů či krvavých šatů Bonnie. Někdo se dokonce pokusil uříznout Clydovi ucho.

Koroner po pitvě konstatoval, že Bonnie trefilo 26 kulek, zatímco Clyda 17. Policisté jich ale na místě vypálili až 130. Stejně jako za života, i fotografie jejich mrtvol byly senzací a veřejnost dále fascinovaly. Jejich zdemolované auto putovalo napříč Spojenými státy jako atrakce na poutích a trzích.

Přestože si Bonnie Parkerová a Clyde Barrow přáli být pochováni spolu, vyhověno jim nebylo. Rodina Bonnie to nedovolila. Každý z nich byl pohřben na jiném místě v texaském Dallasu. Na místě jejich zastřelení v Louisianě stojí prostý kamenný pomníček.

Zdroje: All That’s Interesting, History, Britannica; Náhledový obrázek: Bonnie and Clyde/Openverse