Proč váš spánek nestojí za nic? Mohou za to tyto špatné návyky

Calm Asian female wearing white pajama sleeping in comfortable bed with white sheets near modern mobile phone in morning

Ráno po špatném spánku bývá kruté. Po probdělé noci se nejen cítíte mrzutí a podráždění, ale máte také méně energie na celý den. A to nemluvíme o několika dlouhodobých zdravotních rizicích způsobených špatným spánkem, jako je přibývání na váze, oslabení imunity a problémy s pamětí. Jednoduše řečeno, spánek je pro celkové zdraví zásadní. Je klíčem ke snížení stresu, zlepšení nálady a každodennímu fungování na vysoké výkonnostní úrovni.

Noční buzení je jednou z forem nespavosti a může být způsobeno mnoha rušivými elementy, které bývají zřejmé, i tak si je však často nespojíme s nočním buzením. Které jsou nejčastější?

Vstávání na toaletu

Jednou z častých příčin přerušovaného spánku je noční návštěva toalety. Většina lidí se během noci budí, aby si šla ulevit, ale pokud poté zůstanete vzhůru příliš dlouho, může to narušit váš spánkový cyklus. Příčin tohoto frustrujícího jevu je celá řada, od prostého pití příliš velkého množství vody až po vážnější komplikace včetně cukrovky.

Pokud vás v noci budí močový měchýř, zkuste nejprve omezit večerní příjem tekutin. Dvě hodiny před spaním nic nepijte, zejména alkohol nebo jakékoli nápoje s kofeinem. Alkohol i kofein jsou diuretika, což znamená, že vaše tělo ztrácí více vody a vy musíte trpět více návštěvami toalety.

Také pokud užíváte diuretické léky, například ty, které se používají k léčbě krevního tlaku, mohou být viníkem častějšího močení. Noční močení může být také příznakem infekce močových cest nebo cukrovky. Pokud omezení příjmu tekutin nepomůže s řešením vašeho problému, možná budete chtít navštívit lékaře, aby tyto problémy vyloučil.

Úzkost nebo deprese

Duševní zdraví a spánek mají bohužel cyklický vztah – úzkost a deprese mohou zhoršovat kvalitu spánku a nedostatek spánku zhoršuje duševní zdraví. Z této smyčky může být těžké uniknout, zvláště když se s nedostatkem spánku pojí i nedostatek motivace.

Pokud se v noci probudíte, mohou vám úzkostné myšlenky znemožnit opětovné usnutí. U lidí, kteří trpí jak úzkostí, tak poruchami spánku, se ukázalo, že kognitivně-behaviorální terapie je účinná při léčbě obojího. Při léčbě úzkostných poruch se osvědčily také výživové a bylinné doplňky.

Nápomocné mohou být i další metody relaxace a odbourávání stresu, například meditace, cvičení a hledání času na smysluplné koníčky. Pokud vám úzkostné myšlenky nedají spát, zkuste si před usnutím napsat seznam úkolů. Tak můžete zapomenout na to, co musíte zítra udělat, dokud ráno skutečně nepřijde.

Photo of Person Holding Alarm Clock
Foto: Acharaporn Kamornboonyarush / Pexels

Vaše ložnice je příliš horká

Jedním ze snadno odstranitelných příčin nočního probouzení je příliš vysoká teplota v místnosti nebo v těle. Vaše tělesná teplota během dne kolísá – když ráno a brzy odpoledne stoupá, jste bdělejší, a když v noci klesá, signalizuje, že je čas jít spát. Pokud je uprostřed noci ve vašem pokoji příliš teplo, vaše tělo si může myslet, že je čas být vzhůru a bdělý. Pokud je navíc horko, mohli byste se probudit s nočním potem a nikdo nemá rád, když ho vzbudí lepkavé povlečení.

Před spaním používáte telefon

Čtyři z pěti dospívajících uvádějí, že spí s telefonem v pokoji, a dělá to i nespočet dospělých. Mnoho lidí dokonce přiznává, že kontrolují mobilní zařízení i poté, co si jdou lehnout.

Umělé modré světlo vyzařované obrazovkami zpožďuje váš cirkadiánní rytmus a potlačuje melatonin, přirozenou chemickou látku, která tělu říká, že je čas spát. Když zíráte na telefon těsně před spaním, způsobuje to, že se vaše tělo probouzí a je bdělejší. Váš přirozený rytmus je narušen a je mnohem pravděpodobnější, že se budete během noci často budit a spánek bude méně kvalitní.

Na tento fenomén modrého světla existuje jednoduché řešení, i když není snadné – nepoužívejte telefon ani počítač těsně před spaním. Dvě hodiny před tím, než chcete usnout, odložte všechny obrazovky a věnujte se relaxačním činnostem, jako je čtení, lehký úklid a čas strávený s blízkými. Pokud používáte telefon jako budík, kupte si místo něj levné hodiny, abyste mohli telefon na celou noc nechat mimo ložnici. Pokud nemůžete elektroniku odložit, chytré mobilní telefony i počítače v dnešní době již mají „noční režim“, který blokuje modré světlo.

Zdroj: CNET, Náhledová fotografie: Ketut Subiyanto / Pexels

error: Content is protected !!