Těmto 4 složkám v péči o stárnoucí pleť se vyhýbejte obloukem

Woman Applying Facial Mask Clay with a Brush in Front of Mirror

Mnoho složek, od retinolu až po skvalan, slibují zlepšení vzhledu stárnoucí pleti. A některé z nich to skutečně dokážou. Například vitamin C ve formě kyseliny askorbové může zabránit poškození způsobenému sluncem, redukovat jemné linky a vrásky a léčit hyperpigmentaci. Peptidy mohou stimulovat tvorbu kolagenu v pokožce a působí i proti vráskám. Niacinamid výborně proniká do pokožky a zanechává ji hydratovanou a pružnější. Jaký je tedy háček?

Bohužel ty samé produkty, které obsahují slibné složky, často obsahují také škodlivé složky. Mnoho výrobků, které tvrdí, že léčí běžné známky stárnutí nebo jim zabraňují, může ve skutečnosti pleť podráždit, nebo ji dokonce časem ještě více poškodit. Je proto velmi důležité číst etikety se složkami na výrobcích pro pleť a pokud máte citlivou pleť, doporučujeme před použitím jakéhokoli nového výrobku provést „náplasťový test“. Náplasťový test spočívá v nanesení malého množství přípravku na kousek pokožky a následného vyčkání 15 minut, abyste zjistili, zda se neobjeví zarudnutí nebo podráždění – to vám může ušetřit spoustu neplechy na pleti. Níže se dozvíte, které složky mohou vaší pokožce škodit.

Minerální olej a další ropné deriváty

Minerální olej a další ropné deriváty

Minerální olej má ve světě péče o pleť špatnou pověst, především proto, že se jedná o ropný produkt. Ropné produkty mohou během výrobního procesu vytvářet vedlejší produkt zvaný 1,4-dioxan, který je typický pro mnoho lokálních přípravků péče o pleť. 1,4-dioxan se považuje za potenciální lidský karcinogen, který může proniknout do lidské pokožky. Pokud tedy uvidíte ve složení vaší kosmetiky minerální olej, pryč s ním!

Chemické opalovací krémy

Chemické opalovací krémy sice poskytují ochranu před škodlivým UVA a UVB zářením, ale nemusí obsahovat ty nejlepší složky pro stárnoucí pokožku. Běžně dostupné opalovací krémy nemusí být pro naši pokožku zdravé a ačkoliv se chráníme před sluncem, zvyšujeme zase jiná rizika. Pokud vám tedy na vaší pokožce záleží, zaměřte se proto na kvalitnější bio přípravky – a to i na úkor ceny.

Naštěstí složky bohaté na antioxidanty, jako je vitamin C (kyselina askorbová), mohou pomoci zmírnit škody způsobené volnými radikály. Chcete-li chránit pokožku bez použití chemických opalovacích přípravků, vyzkoušejte minerální verzi, která obsahuje oxid titaničitý, oxid zinečnatý nebo obojí.

person holding bubbles
Foto: Matthew Tkocz / Unsplash

Alkoholy

Alkoholy jsou běžnou složkou hydratačních krémů a pleťových mlék, protože díky nim jsou výrobky lehčí a hladší. Mohou také pomoci ostatním složkám proniknout do pokožky, protože rozpouštějí látky, které nejsou rozpustné ve vodě. Při prvním použití mohou alkoholy způsobit pocit napjatější a chladnější pokožky, což může být zpočátku příjemné pro ty, kteří mají mastnou pleť. Rozpouštědlové alkoholy, jako je izopropylalkohol a etylalkohol, však zbavují pokožku přirozené vlhkosti a poškozují kožní bariéru.

Po čase se však může stát, že pokožka bude reagovat ještě větší produkcí oleje a nerovnováha v mikrobiomu může vést k akné. Co je ještě horší? Dehydratovaná a podrážděná pokožka má problémy s obnovou a regenerací buněk. To může zvýšit výskyt hrubé pleti, jemných linek a vrásek.

Je důležité nezaměňovat rozpouštěcí alkoholy s mastnými alkoholy. Mastné alkoholy fungují jako zvláčňující látky a mohou suché pleti prospět. Mezi běžné mastné alkoholy, které jsou v kosmetických přípravcích v pořádku, patří např:

  • Cetylalkohol
  • Cetearylalkohol
  • Stearylalkohol
  • Isostearyl alkohol

Sulfáty

Sulfáty, jako je laurylsulfát sodný, se velmi často vyskytují v šamponech, zubních pastách, čisticích prostředcích a přípravcích na čištění pleti. Fungují jako pěnidla, která vytvářejí bohatou pěnu při čištění pokožky, a mohou způsobit, že se vaše pokožka bude cítit jako čistá.

Bohužel, stejně jako rozpouštědlové alkoholy, mohou být sulfáty škodlivé. V malém množství nemusí představovat významný problém, ale ve vysokém množství mohou způsobit nadměrnou citlivost pokožky a náchylnost k jejímu poškození. Můžete si také všimnout, že sulfátové výrobky způsobují při opakovaném používání zarudnutí, svědění a šupinatění. Chronický zánět a suchost pokožky mohou urychlit její stárnutí.

Pokud tedy stále chcete dobře čistit, ale chcete vynechat podráždění, co můžete udělat? Můžete zvážit čisticí prostředky, které obsahují nízké koncentrace sulfátů. Takové čisticí prostředky mají na seznamu složek uveden nízký obsah sulfátů. Můžete také vyhledat šetrnější sulfáty, jako je laurethsulfát sodný, laurethsulfát amonný a alkylsulfát sodný.

Zdroj: First for Women, Náhledový obrázek: Ivan Samkov / Pexels