Kde a proč vznikla tradice polibku pod jmelím?

green leaves

Existuje spousta tradic, které poctivě dodržujeme každý rok, ale málokdy se pozastavíme a zamyslíme se, kde a proč vlastně taková tradice vznikla. My jsme se zaměřili na polibek pod jmelím. Původ sahá až do dávné historie, píše portál Distractify.

Líbání pod jmelím je nejspíš trochu zvláštní tradice. Vděčíme za ni i starověkému Řecku. Řekové totiž věřili, že jmelí je spojeno s plodností. V té době však přikládali jmelí velký význam také Římané, kteří se pod jmelím usmiřovali – podle nich jmelí znamenalo mír.

Jedna legenda praví, že Frigga, bohyně lásky, byla velice rozrušená, když Loki, bůh lsti, zastřelil jejího syna šípem vyrobeným ze jmelí. Frigga svého syna dokázala oživit – a to pod jmelím, píše portál Live Science.

Foto: Clement BB/Unsplash

Ve viktoriánské Anglii zase ženy nesměly odmítnout polibek pod jmelím – tedy mohly, ale pak minimálně rok nedostala žádné nabídky k sňatku. Pokud se to rozkřiklo mezi další lidi, tato žena byla odsouzena k osamělé smrti.

Říká se, že čím více má jmelí bobulek, tím větší štěstí v Novém roce přinese. Bobulky jmelí dozrávají právě v prosinci a tak není divu, že i jim v minulosti přidali magický význam.

Tradice tedy s největší pravděpodobností pochází rovnou z několika míst, všechny však sahají hluboko do historie. Keltové věřili, že by jmelí mělo přinášet štěstí, lásku, plodnost a odvahu.

Zdroj: Distractify, Live Science, Hradec.Rozhlas; Náhledový obrázek: Paul Zoetemeijer/Unsplash

error: Content is protected !!