Mumifikace psa s jeho majitelem: Pes byl věrným přítelem člověka už ve starověkém Egyptě

psi v egyptě

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Ve skutečnosti je tomu tak možná déle, než bychom čekali. Už ve starověkém Egyptě byli psi věrnými hlídači, mazlíčky a také symbol bohů, píše portál The Collector.

Fakt, že jsou psi našimi věrnými společníky, sahá až do roku 23 000 let př. n. l. Asi od této doby pes žije po boku člověka. Staří Egypťané už tehdy věděli, co psi všechno dokážou a proto je využívali jako hlídače, pomocníky při lovu ale i jako domácí mazlíčky.

Důkazem, že lidé své psy zbožňovali bylo i to, že někdy byli lidé mumifikováni a pohřbíváni v rakvi společně se svým psem. Psi byli spojování s Anubisem, bohem smrti a posmrtného života a právě Anubis byl vyobrazován jako člověk se psí hlavou. Staroegyptští psi měli blízko k chrtům, salukám a možná i k dnešním mastifům a jezevčíkům.

psi v egyptě
Foto: 2H Media/Unsplash

Na druhou stranu nebylo zcela běžné mít psa jako domácího mazlíčka. Pokud byste tehdy nějakého člověka označili za psa, byla by to pro něj urážka. Psi se ve starém Egyptě ani zdaleka netěšili takové oblibě, jako kočky. I tak je ale plno lidí bralo jako své nejlepší přátelé, píše web Sendat Academy.

Psi byli první domestikovaná zvířata v údolí Nilu

Egypťané domestikovali několik zvířat, mezi které patřily ovce, skot, prasata, ale také psi. Někteří přišli z Blízkého Východu, kde byli domestikováni asi v roce 10 000 př. n. l., jiní přišli ze Severní Afriky hledat příznivější podmínky pro život.

Pes byl s největší pravděpodobností společníkem člověka ještě předtím, než vůbec vznikl samotný Egypt. Staří Egypťané domestikovali také šakala. Ve většině případů se to stalo tak, že se s nimi dělili o svou potravu.

Egypťané příliš nerozlišovali psí plemena. Mnohá umělecká díla zaznamenali různé vzhledy psů, vždy se k nim však pojily pouhé dvě slova. Slovem iwiw označovali štěkajícího psa a slovem tesem zase neštěkajícího. Dnešní rozšířené názvy plemen bychom na egyptských malůvkách těžko hledali.

Stejně jako kočky, byli později i psi považováni za božské schránky – měli být prostředníky mezi smrtelníky a bohy.

Zdroj: The Collector, Sendat Academy; Náhledový obrázek:

error: Content is protected !!