Povinné ručení sjednané v ČR nemusí platit v zahraničí. Na jaké pojištění se zaměřit a na co si dát pozor?

man standing beside white SUV near concrete road under blue sky at daytime

Ať už cestujete do zahraničí na dovolenou, krátký výlet nebo služební cestu, volba auta jako dopravního prostředku má oproti jiným možnostem mnoho výhod. Přináší nejen pohodlí, ale také časovou flexibilitu. Na jaké pojištění byste ale neměli zapomenout, pokud se chystáte do zahraničí autem?

Povinné ručení

Pokud vlastníte vozidlo, které je zapsáno v registru vozidel, pochopitelně musíte mít sjednané povinné ručení. Bez něj nemůžete jezdit po českých ani zahraničních silnicích. A právě z tohoto pojištění pojišťovna v případě potřeby uhradí škody způsobené provozem vašeho vozidla. Dokladem o tomto povinném pojištění je zelená karta, což je mezinárodně uznávaný dokument, který potvrzuje uzavření pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla. Právě tato karta vám jako řidiči umožňuje vjet a provozovat vozidlo na území cizího státu, který je členem systému zelených karet.

Pojišťovny v současné době nabízejí v rámci pojištění také silniční asistenci, jejíž rozsah se však u jednotlivých pojišťoven liší. Obecně se však jedná o velmi užitečné služby, které mohou v případě nečekané nehody v zahraničí velmi pomoci, např. tlumočení při silniční kontrole nebo při kontaktu s policií, nahlášení nehody na konzulát či vyřízení dalších formalit nebo technická pomoc různého druhu (asistence při poruše vozidla, výronu, odtahu vozidla apod.). Před cestou do zahraničí si ověřte, co je zahrnuto v asistenčním balíčku vaší pojistné smlouvy, a v případě potřeby si sjednejte alespoň rozšířenou asistenci.

A na co si dát pozor? Na zelené kartě můžete najít státy, které jsou přeškrtnuté. To znamená, že v tomto státě vaše povinné ručení neplatí. V závislosti na tom, u jaké společnosti si povinné ručení platíte, vám nemusí platit v různých státech, které se většinou nachází mimo EU. Na těchto místech je nutné si zaplatit tzv. hraniční pojištění.

Havarijní pojištění

Povinné ručení v tuzemsku ani v zahraničí se však nevztahuje na škody způsobené na vašem vozidle vlastním zaviněním nebo způsobené živelnou událostí (např. vichřicí, požárem nebo povodní), krádeží nebo vandalismem. Právě na tyto události se vztahuje havarijní pojištění, které může být v zahraničí často ještě důležitější než v České republice. Zahrnuje také asistenční služby. Asistenční služby v zahraničí vám pomohou v případě nehody, při zajištění tlumočníka nebo náhradního vozidla. Ale pozor: ani havarijní pojištění vás nemusí automaticky chránit před živelnými pohromami, popř. vandalismem a dalšími. Za ty si musíte totiž ještě víc připlatit. Pravděpodobně však neuděláte chybu, pokud si vyberete komplexní balíček havarijního pojištění, který zahrnuje širší spektrum ochrany.

Cestovní pojištění

Nakonec je tu ještě jedna možnost, a to sjednat si cestovní pojištění pro svůj vůz v zahraničí. Toto řešení je vhodné, pokud nemáte havarijní pojištění pro cesty do zahraničí, ale chcete cestovat bezpečněji. Takové pojištění má omezenou časovou platnost a vztahuje se na určité země nebo skupiny zemí. Z hlediska pojistných produktů se může jednat například o asistenční pojištění, které vám poskytne obdobné výhody jako asistenční služby v rámci povinného ručení nebo havarijního pojištění. Poskytne vám pomoc v případě nehody nebo poruchy vozidla, náhradní dopravu nebo úhradu ubytování.

Rada na závěr

Před cestou autem si nezapomeňte zkontrolovat a zabalit všechny doklady od vozidla – řidičský průkaz, technický průkaz, zelenou kartu, kartu silniční asistence, doklady o technické a emisní kontrole. Pokud cestujete pronajatým vozem, měli byste si s sebou vzít také ověřenou plnou moc v angličtině k užívání vozidla.

Zdroje: Autorský text, Redakce; Náhledový obrázek: Jamie Street/Unsplash

error: Content is protected !!