Peptidy v kosmetice: Zázrak na vrásky nebo další zbytečnost?

Person Holding Brown Spray Bottle

Každou chvíli se objeví nový produkt, který slibuje vaší pleti zázraky. Po vyzkoušení však téměř vždy zjistíte, že žádné nepřichází. V poslední době se zvyšuje oblíbenost peptidů, které mají mít velký vliv na pleť, píše portál Healthline.

S peptidy se poslední dobou můžeme čím dál častěji setkávat v pleťové kosmetice, spousta z nás však stále netuší, k čemu přesně peptidy jsou. Peptidy mají schopnost proniknout hlouběji do pokožky a tam zajistit produkci kolagenu a elastinu.

Jsou nejúčinnější ve formě pleťových sér a krémů. Čisticí produkty nejsou tak účinné, jelikož se z pleti smývají. Ostatní složky v produktech vybírejte s rozmyslem. Peptidy dobře fungují v kombinaci s dalšími složkami, včetně vitaminu C, niacinamidu, antioxidantů a kyselin hyaluronových. Použití peptidů například s alfa-hydroxykyselinou (AHA) ve skutečnosti způsobí, že peptidy budou fungovat méně efektivně. Vždy kontrolujte složení na etiketě – peptidy (nebo také palmitoyl) by měly být uvedené v horní části seznamu složek. To znamená, že jsou v produktu obsaženy ve větším množství.

Jaké tedy mají peptidy účinky na pleť?

Pokožka bude pružnější

Pravidelné používání peptidů dokáže zvýšit pružnost pleti, jelikož peptidy tvoří elastinová vlákna. Pleť pak působí vypnutěji a pevněji.

Close-up of Woman Holding a Pipette with Cosmetic Product
Foto: Karolina Grabowska/Pexels

Zlepší se kožní bariéra

Kožní bariéra je často podceňovaná. Jedná se o ochrannou část pokožky, která chrání před bakteriemi, UV záření, nečistotám a dalším toxinům. Kožní bariéra může být narušena dokonce i špatným spánkem. Je velice důležité, aby zůstala neporušená. Peptidy k tomu pomáhají.

Vrásky se zmírní

Jak už jsme zmínili, peptidy dokážou vypnout pleť, což má za následek vyhlazení jemnějších vrásek na obličeji. O zázrak se určitě nejedná, protože ty nejhrubší vrásky nezmizí. Na druhou stranu ale nebudou tak výrazné jako doposud.

Zmírní se záněty

Peptidy mohou pomoct zmírnit záněty, což povede ke snížení vzniku akné, vyrážek a k vyrovnání celkového tónu pleti

Zdroj: Health, Healthline; Náhledový obrázek: Ron Lach/Pexels

error: Content is protected !!