Kostel v Ponikách vás učaruje: jeho fresky obdivoval i britský král

Obec Poniky se nachází nedaleko Banské Bystrice. V tomto regionu bohatém na zajímavé turistické atrakce nabízí památku, která stojí za navštívení. Na okraji obce se nachází kostelík, jehož kořeny sahají až do středověku. Zvenčí je možná nenápadný, ale uvnitř šokuje svou velkolepou výzdobou.

Kostel je zasvěcen svatému Františkovi z Assisi a podle historických záznamů byl postaven v roce 1310. Získali k tomu povolení od tehdejšího ostřihomského arcibiskupa a vybrali pro něj zajímavé místo, odkud je dokonalý výhled na celé okolí. Pozemek byl majetkem bratrů Petra a Tomáše, synů magistra Donče ze Zvolena.

První stavba byla velmi jednoduchá. Byl to kostel postavený v gotickém slohu, který neměl mnoho zdobných prvků. Zajímavostí je, že na jižní straně stavby byla objevena zeď z tohoto období. Kostel svatého Františka z Assisi byl poté několikrát upravován a do současné podoby byl přestavěn v roce 1323.

Později byly provedeny pouze drobné renovace a úpravy dekorativních prvků, zejména v interiéru. V 15. století bylo například upraveno jižní okno a na fasádu byly přidány červené detaily. Do této pozdně gotické podoby je kostel obnoven i dnes. V 16. století přibyly dva důležité prvky – kostnice a kaple. V té době kostel postupně nabýval na významu a navštěvovala jej šlechta z okolí.

Pak však přišlo nešťastné období. Ve druhé polovině 17. století jej dvakrát vyplenili Turci. Rozhodli se uškodit místním obyvatelům a sáhli po tom, na čem jim nejvíce záleželo. Proto byl kostel na nějaký čas přeměněn na stáj. Po jejich odchodu byl naštěstí obnoven a v následujícím období se v něm vystřídali katoličtí i protestantští představitelé. V současnosti je to opět katolický kostel.

Kostel je vyhledáván turisty zejména díky své vnitřní výzdobě. Stěny zdobí nádherné fresky ze 14. století, které však byly dlouhá léta utajovány. Byla na nich další freska, kterou začali odstraňovat až při renovaci v roce 1961. V následujícím období proběhla jedna z největších renovací, při níž se podařilo obnovit i některé dříve skryté architektonické prvky.

V tomto období byly také kompletně restaurovány nejcennější středověké fresky ve střední Evropě. Ty by si neměl nechat ujít žádný milovník památek a umění. Současný britský král Karel III. dokonce v roce 2000 fresky navštívil, byl z nich nadšený a dokonce vzácné stavbě složil několik poklon.

Navzdory vzácným pokladům však kostel stále slouží svému původnímu účelu a třikrát týdně se v něm konají mše. Ta hlavní probíhá v neděli v 11:15 po celý rok.

V obci je však k vidění i několik dalších zajímavostí. Přímo v areálu kostela svatého Františka z Assisi stojí mohutná dřevěná zvonice ve stylu lidové architektury, postavená v první polovině 19. století a upravená v roce 1979.

Když se tedy rozhodnete na první pohled nenápadnou obci Poniky, určitě nebudete litovat. My z redakce vám přejeme, abyste si případný výlet moc užili.

Zdroje: Turistika.cz, TravelGuide.sk; Náhledový obrázek: Redakce ansu.cz

error: Content is protected !!