Jiří Lábus promluvil o šikaně v televizi: Za minulého režimu ženy svlékali do prádla a kontrolovali je

Jiří Lábus zažil své největší kariérní úspěchy za dob minulého režimu, tedy za komunismu. Postupem času se s diktátem režimu smířil, ale nad některými tehdejšími manýry dodnes kroutí hlavou. Například nad tím, jak ženy po práci procházely důkladnou kontrolou.

V současné době herec hraje v seriálu Volha, který vysílá veřejnoprávní televize ČT a který se stal jejím ústředním tématem. Prostřednictvím odehrávaného příběhu se diváci vracejí v čase a připomínají si, jak to fungovalo v 80. letech. Některé scény byly natolik kontroverzní, že vyvolávaly v divácích pocit, že to tvůrci přehnali a vymýšlejí si.

K tomuto tématu se vyjádřil Jiří Lábus, který potvrdil autenticitu nejdiskutovanějších témat, která se týkala kontroly oblečení zaměstnanců. ,,Strážní v Československé televizi skutečně kontrolovali podprsenky a někdy i kalhotky zaměstnankyň. Kolikrát se musely ženy svléknout jen do prádla. A muži nesměli nosit džíny, jinak byli vykázáni a museli se převléknout,“ prozradil herec v rozhovoru pro DVTV s tím, že kontroverzní scéna ze seriálu je skutečně pravdivá.

Takové šikanózní a nelidské chování by dnes bylo naprosto nepřijatelné. V minulých letech však byly hranice tolerance posunuty jinam a byly ovlivněny i tehdejším režimem. Jiří Lábus prozradil, že se s některými pravidly smířil, i když mu nebyla po chuti. Například je hnala na každé natáčení policie, což mu po nějaké době přestalo vadit, jak uvedl pro Expres.

V rozhovoru však přiznal, že se v něm nakonec rozbouřily emoce různého druhu, které vyvrcholily jeho osobní vnitřní vzpourou. Lábus se proto rozhodl podepsat petici za osvobození politických vězňů tehdejšího režimu. Právě film Volha herce donutil promluvit o tom, jak to v minulém režimu skutečně bylo.

Zdroje: DVTV, Expres; Náhledový obrázek: Jiri Labus KVIFF/Openverse Wikimedia Commons

error: Content is protected !!