Za všemi vašimi problémy může být špatná emoční regulace: 6 tipů, jak zlepšit kvalitu vašeho života

Man in Blue and Brown Plaid Dress Shirt Touching His Hair

Nacházíte se pravidelně v situacích, kdy vás něco rozčílí natolik, že se nedokážete ovládnout a vybouchnete? Nebo vás smutek pohltí tak moc, že se jen stěží dovedete soustředit na cokoliv dalšího? Pokud si s vámi vaše emoce často dělají, co chtějí, může to být známka toho, že vám chybí schopnost emoční regulace.

Emoce jsou do určité míry zdravou a přirozenou součástí životů nás všech. Velká spousta z nás své pocity však cítí tak intenzivně, že se dá říct, že s námi naprosto cloumají. Pravidelně se jimi necháváme unést, což má negativní dopad na naše vztahy, na práci a hlavně na naši vlastní pohodu.

Co je to ta emoční regulace?

Ve zkratce schopnost zvládat vlastní emoce. Mít pod kontrolou jejich projevy a umět je v daný moment efektivně navigovat a vyjadřovat vhodným způsobem. V žádném případě ale nejde o taktiku vyhýbání se pocitům nebo jejich potlačování. Schopnost emoční regulace nám umožňuje vědomě pracovat i s nepříjemnými emocemi, přijímat je, ale nenechat je převzít kontrolu nad naším jednáním.

Někteří lidé mají tuto schopnost přirozeně dobře vyvinutou a proces emoční regulace je pro ně automatický. Pokud ale víte, že do této skupinky nepatříte, nic se neděje, nejste odepsaní. Emoční regulace se dá naučit a s trochou tréninku může její účinky pocítit úplně každý – a zlepšit si tak kvalitu života.

Tady je pár tipů, jak na to:

1. Uvědomte si, k čemu od emocí utíkáte

Podle portálu Self je prvním krokem k emoční regulaci přiznat, jaká je vaše nejčastější forma rozptýlení. Naléváte si automaticky skleničku, když na vás padne smutek? Nebo impulzivně utrácíte, když cítíte závist a méněcennost? Možná bezmyšlenkovitě scrollujete sociálními sítěmi. Ať je vaše „go-to“ cokoliv buďte k sobě upřímní a přiznejte si je.

S touto informací můžete své podvědomé tendence lépe navigovat. Neznamená to, že musíte okamžitě vyhodit telefon z okna a všechno víno poslat dřezem do odpadu. Stačí vědět o tom, že když jsem smutná, tak nakupuju. Potom si při této činnosti mám šanci uvědomit, že některé kousky nepotřebuju a je to jen útěk od emocí.

2. Udělejte emocím místo a nepotlačujte je

Emoce námi proudí rychle a ne vždy je čas a prostor, abychom se s nimi patřičně vyrovnali. Na nás ale je si takový malý prostor vytvořit. Nemusíte ale všechno opustit a hned jít pracovat na svých pocitech. Postačí se párkrát zhluboka nadechnout a než zareagujete, zkusit na pár okamžiků zpomalit.

3. Pojmenujte své emoce a poznejte jejich projevy

Tak je to vztek, smutek nebo žárlivost? A co takhle všechno najednou? Než si emoce stačíme uvědomit, často nás předběhne jednání v afektu. Je proto důležité naučit se poznat, co a proč zrovna cítíme.

Když pocit identifikujete co možná nejpřesněji a seznámíte se s jeho projevy ve vašem těle, dovede vás postupně ke svému spouštěči. Emoce jsou často přirozenými ukazateli toho, co vám ve vašem životě zkrátka nevyhovuje. Co můžete udělat pro to, aby se to změnilo?

4. Neodsuzujte emoce ani sebe za to, že je cítíte

Mějte soucit sami se sebou a přestaňte se soudit a stydět za to, že máte vztek nebo třeba strach. Naučte se přijímat, že se tak prostě cítíte z nějakého důvodu a pamatujte, že emoce jsou normálním projevem lidství.

Man in Pink Dress Shirt
Foto: Andrea Piacquadio/Pexels

5. Najděte vhodný způsob, jak pocity dostat ven

Místo ignorování a výbuchů se zamyslete nad tím, jaký může být vhodný a bezpečný způsob, jak ze sebe nepříjemné emoce dostat. Můžete si promluvit s někým, komu věříte, vypsat se z nich a papír potom klidně roztrhat, a pokud máte zrovna dost prostoru, zakřičte si z plných plic do polštáře.

Toto cvičení (jak najít vhodný způsob na sebevyjádření) nám zároveň umožňuje si vybrat, co s danou emocí budeme dělat. Dává nám to šanci dostat ji pod kontrolu.

6. Trénujte, trénujte, trénujte

S pravidelným procvičováním se vaše schopnost emoční regulace zlepší a vy budete i ve stresových situacích o poznání víc klidní a vyrovnaní. A i když nepříjemné pocity nikdy dočista zmizet nemůžou, budete je díky tréninku zvládat efektivně a s chladnou hlavou.

A proč že je tedy emoční regulace tak důležitá?

Přijde-li na radost, lásku a nadšení, jejich velká intenzita nám nevadí. Její negativa se projeví až s těmi nepříjemnými emocemi. Když si v návalu vzteku rozbijeme počítač, když nás smutek pohltí natolik, že zanedbáváme práci, a když nám naše nekontrolovatelná žárlivost naruší vztahy s milovanými lidmi.

Když jsme pány svých emocí, nemusíme se nechávat unést někam, kam nechceme vědomě jít. Nemusíme litovat něčeho, co jsme provedli v afektu a nemusíme urovnávat hádky, kterým bylo možné se snadno vyhnout.

S dobrou schopností emoční regulace se zlepší celková kvalita našeho života. Pocity už nebudou pracovat proti nám, ale pro nás a bude to znát na naší náladě, na vztazích i v pracovním prostředí.

Zdroje: Self, BetterUp; Náhledový obrázek: Nathan Cowley/Pexels

error: Content is protected !!