Pasivně agresivní chování není vždy záměrné. Někteří lidé k němu zkrátka mají sklony – a pokud mezi ně také patříte, pak byste se měli minimálně několika z nich vyhnout obloukem.
Pokud máte sklony k pasivně agresivním frázím, pak máte podle odborníka na řeč potíže s upřímným vyjadřováním svých emocí, píše portál CNBC. Takovým vyjadřováním však můžete většinu lidí naštvat a navíc k vám mohou ztratit respekt. Proto jděte vždy k věci a nechoďte okolo horké kaše. Podívejte se na několik pasivně agresivních vět, které lidé používají.
„Neber si to špatně, ale“
Typická věta kterou vyslovíte těsně předtím, než někoho urazíte. A tato věta to jenom zhorší. Logika spočívá v tom, že když lidem předem řeknete, že budete hrubí, je v pořádku, že to uděláte. To je však jeden velký omyl.
Kritika je potřebná, ale sdělujte ji s citem a tak, abyste danému člověku neublížili. A pokud jste naštvaní, tak se nejdříve zklidněte a až poté se pusťte do konverzace.
„Jen přátelsky připomínám…“
V mailu napíšete „Nejsem si jistý, jestli jste dostal mou zprávu, ale…“ nebo „Jak jsem již zmínil…“ Jedná se o nepřímý pokus, jak si vyžádat pozornost a jediné, čeho tím docílíte bude to, že bude mít druhá strana pocit, že daného člověka obviňujete nebo se snažíte být panovační. Jak to změnit? Vsaďte na upřímnost. Raději napište „Omlouvám se, že zase otravuji, ale potřebuji odpověď“.
„Chápu“
Nejspíš to znáte. Odpovíte pouhé „Chápu“ a nebo sarkastické „Jo, jasně“ protože už dál nechcete poslouchat, co člověk říká. Taky je ale možnost, že jste to takto vůbec nemysleli – jenže daný člověk si to tak rozhodně vyloží. Bude si připadat jako že vás obtěžuje a příště si na vás dá pozor. Sarkasmus byste však měli používat jen ve vhodných situacích a určitě ne při vážné konverzaci. Tímto způsobem můžete lidem opravdu ublížit, i když to možná ani nemyslíte špatně.
„Jak myslíš“
Tohle je věta, kterou jsme někdy použili snad všichni. Vyjadřujeme tím jasný nesouhlas, který však může znít jako výhružka. Může také působit manipulativně. Raději mluvte s člověkem napřímo a řekněte mu, co přesně se vám na dané situaci nelíbí, popř. navrhněte jiné řešení.
Zdroj: CNBC; Náhledový obrázek: Tim Gouw/Unsplash