Stovky ovcí chodí v kruhu už 14 dní v kuse a nikdo neví proč

ovce chodí v kruhu

V oblasti Vnitřního Mongolska v severní Číně se již asi 14 dní pohybují v kruhu stovky ovcí, což je přinejmenším nezvyklé. Vše zachytily záběry z bezpečnostních kamer. Kruh, který ovce neustále opisují, je téměř dokonalého tvaru. Některé z nich se uprostřed po chvíli zastaví a po pár minutách se dají znovu do pohybu. Čínský státní mediální zdroj People’s Daily zveřejnil podivné video na platformě X (dříve Twitter; pozn. red.) a uvedl, že ovce jsou v naprostém pořádku, ačkoliv důvod jejich bizarního chování je prozatím neznámý.

Zveřejněné video bylo opatřeno titulkem: „Velká ovčí záhada! Stovky ovcí chodí v kruhu v severočínském Vnitřním Mongolsku už více než 10 dní. Ovce jsou zdravé a důvod jejich podivného chování je zatím záhadou.“ Majitel ovcí, Miao, v rozhovoru pro deník Metro uvedl, že nezvyklé chování vykazovalo jen malé množství ovcí a jen do chvíle, než se připojilo ke zbytku stáda. Hospodářská zvířata se od sebe nevzdálila ani ve chvíli, kdy se mezi nimi utvořily široké mezery. Přestože je na onom místě údajně 34 ohrad, takto podivně se pohybovaly jen ovce v ohradě číslo 13.

Ovce se tímto způsobem pohybují již více než dva týdny a ačkoli je přesná příčina jejich chování neznámá, někteří z řad odborníků vyslovili hypotézu, že by za vším mohla být listerióza, bakteriální onemocnění, známé rovněž jako „kroužkovací nemoc“. Jejími častými příznaky je kroužení a ochrnutí jedné z postižených stran trupu, neboť nemoc způsobuje zánět jen jedné hemisféry mozku. Ovce se pak mohou na první pohled jevit jako dezorientované.

Dle Michiganské státní univerzity se u takto postižených zvířat projevuje nechutenství, deprese a zmatenost: „Nástup encefalitické formy je obvykle velmi rychlý a způsobuje úhyn do 24 až 48 hodin od objevení příznaků. Mezi příznaky patří kroužení jedním směrem, vysoká horečka, nechutenství, zarudlé tkáně kolem očí, nastupující slepota a deprese,“ uvedl mluvčí univerzity.

V komentářích pod původním příspěvkem se objevily vlastní interpretace rituálního kroužení ovcí: „Bílý nosorožec v národním parku v Nairobi také chodil v kruzích, ale proti směru hodinových ručiček. Policejní stanice v Maragua byla svědkem toho, že nad stanicí létaly dva dny po sobě ve dne i v noci tisíce netopýrů,“ vyslovil svou hypotézu jeden z uživatelů. Další z komentujících nabídl vysvětlení inspirované sociologií: „Děje se to proto, že každá z ovcí následuje tu před sebou. A protože tak utvořily kruhovou formaci, nemohou se teď zastavit, protože před každou z nich je ovce druhá,“ domnívá se další.

Zdroj: Autorský text, redakce Ansu, Scoop Upworthy, New York Post; Náhledová fotografie: Jonathan Borba/Pexels