Snadný chléb z kvásku i pro úplné začátečníky: Bez hnětení a z pouhých tří ingrediencí

recept na chleba

Zapomeňte na složitou přípravu i náročné hnětení. Tento recept na kváskový chléb je jako stvořený pro úplné začátečníky a pekaře, kteří nechtějí trávit dlouhé hodiny v kuchyni, a přitom si upéct vlastní pečivo. Je složen z pouhých tří základních surovin a vody. Hotový chléb se bude skvěle hodit na přípravu chutných sendvičů, případně si jej budete moci vychutnat jen tak samotný.

Tento nekynutý chléb z droždí je jednoduchým a přitom chutným způsobem, jak si upéct vlastní pečivo bez řešení složitějších tradičních postupů. Na přípravu budete potřebovat pouhé tři suroviny a minimum času. Krása tohoto receptu spočívá ve vláčném těstě, které nevyžaduje žádné hnětení. Chléb upečete i v klasické horkovzdušné troubě. Výsledný bochník je křupavý na povrch a vláčný uvnitř.

Co budete na přípravu kváskového chlebu potřebovat? 3 ½ hrnku chlebové mouky (asi 420 gramů), 2 čajové lžičky sušeného droždí, 1 čajovou lžičku soli a 1 ½ šálku teplé vody.

Chlebová mouka je pro tento recept nezbytná, neboť obsahuje vyšší podíl bílkovin než klasická hladká mouka. Vyšší procento bílkovin napomáhá aktivaci lepku, díky čemuž je chléb vláčnější.

Sušené droždí má tu výhodu, že se aktivuje přímo v zadělaném těstě a nevyžaduje tzv. vzejití. Tím se celý proces zjednoduší a umožní rychlejší proces kynutí.

Sůl hraje v chlebu zásadní roli – vylepšuje jeho finální chuť, posiluje aktivaci lepku a pomáhá zaktivovat kvasinky.

Teplá voda je důležitá pro aktivaci kvasinek. Její teplota by měla být maximálně 38 stupňů, přeci jen nechcete kvasinky zneškodnit.

pečení chleba, chléb, recept
Při přípravě tohoto chleba dáte sbohem náročnému hnětení | Foto: Nadya Spetnitskaya/Unsplash

Postup krok za krokem

Nejprve si ve velké míse smíchejte mouku, droždí a sůl. Postupně přidávejte teplou vodu a míchejte tak dlouho, dokud nevznikne lepivé těsto. Počítejte s tím, že v této fázi bude těsto tekutější a lepkavé.

Mísu pevně zakryjte potravinářskou fólií a těsto nechte při pokojové teplotě takto kynout 2-3 hodiny nebo do té doby než nezdvojnásobí svůj objem. Rovněž můžete nechat těsto kynout přes noc.

Pracovní plochu zlehka poprašte moukou, vyklopte na ni vykynuté těsto a několikrát jej opatrně přeložte přes sebe, aby vám vznikl kulatý bochník.

Vzniklý bochník vložte do smaltovaného hrnce na chleba, který předtím vyložte pečícím papírem poprášeným moukou.

Troubu předehřejte na 220 stupňů. Poté do ní vložte hrnec, přiklopte jej poklicí a chléb takto pečte zhruba 20 minut.

Po 20 minutách sundejte poklici a chléb ještě 15 minut dopékejte, aby získal krásně zlatavou kůrku.

Než chléb nakrojíte, nechte jej asi hodinu vychladnout, aby se uvnitř nesrazil.

Zdroj: Autorský text, redakce Ansu, Lentil Loving Family, I Heart Naptime; Náhledová fotografie: Robert Stump/Unsplash