Rodiče v severských zemích nechávají miminka v kočárku v mrazivém počasí bez dozoru, lidé na sociálních sítích jsou zděšení

miminka v zimě venku

V některých zemích rodiče běžně nechávají v zimních měsících své děti spát v kočárku venku. Někteří lidé na sociálních sítích to nedokážou pochopit, ačkoliv pro jiné je to běžná a navíc prospěšná aktivita.

V Norsku a třeba i v Dánsku můžete spatři na ulicích děti v kočárcích, které nikdo nehlídá. Kočárků je vedle sebe klidně i více, rodiče je nechávají venku ‚hromadně‘. A jaký to má smysl? Údajně to pomáhá dětem lépe spát, dýchat a prý je to také činí samostatnějšími.

Spousta lidí na sociálních sítích tomuto způsobu uspávání dětí ale vůbec nerozumí. Podle nich se jedná o způsob, jak se rodiče dětí na chvíli zbaví a užijí si klid bez jejich přítomnosti. Navíc se podle nich může dítě vážně nachladit a dokonce někdo může dítě unést. Jedná se zejména o diváky ze Spojených států, kteří tento způsob výchovy nechápou.

Na sociálních sítích se objevilo například video z Dánska, kde maminky nechaly miminka v kočárku a samy šly nakupovat nebo si sednout do kavárny. „Dánská praxe nechat dítě spát venku v kočárku je nejen kulturní normou, ale dokonce ji doporučují i porodní asistentky a dětské sestry,“ objasňuje žena v jednom z videí. Na sítích se objevily videa i z Norska a dalších zemí.

@mrmelk_ True story #viking #ting ♬ original sound – Olly Bowman

Ve studii z roku 2006 bylo dokonce potvrzeno, že děti spí venku v kočárku déle, než doma v postýlce. Kromě toho je spánek kvalitnější a děti jsou vystavovány menšímu množství bakterií. Existují však rizika podchlazení či spálení sluncem a dokonce hrozí i možný únos dítěte, pokud si rodiče své děti nehlídají.

Necháváte i vy své děti spát venku?

Zdroj: Autorský text, redakce Ansu; Náhledová fotografie: Sarah Chai/Pexels

error: Content is protected !!