Pravděpodobně každý z nás už někdy zažil nepříjemnou situaci, kdy se v noci probudíte a už nemůžete usnout. Pokud se vám to děje často, měli byste vědět, co za tímto probouzením stojí a jak opět rychle usnout.
Už vás někdy napadlo, proč se lidé budí nejčastěji okolo třetí a čtvrté ráno? Mohou za to hormony melatonin a kortizol, které se v tuto dobu mění. Melatonin v těle klesá, kdežto kortizol se zvyšuje. Je to dáno tím, že je naše tělo v tuto dobu už spánkem částečně zregenerováno a pomalu se připravuje na další den – tímto způsobem se ho snaží probudit. V hlavě se vám mohou začít vířit ne zrovna příjemné myšlenky a spánek se čím dál víc oddaluje.
Jenže co když v tuto dobu vstávat a přemýšlet vůbec nechcete? Můžete vyzkoušet několik snadných kroků, které by vám mohly pomoct usnout. A jelikož za zkoušku nic nedáte, doporučujeme vám si to vyzkoušet.
Držte se několika jednoduchých pravidel
Při snaze znovu usnout byste se měli vyhnout častému sledování hodin. Ubíhající čas vás vystresuje ještě víc a ráno budete mít o to větší pocit únavy. Pokud vás budí pocity úzkostí opakovaně, odejděte v noci z ložnice. Pokud nemáte možnost odejít do jiné místnosti, alespoň se posaďte mimo postel – třeba na pohovku nebo do křesla. Tím zajistíte, že se pro vás vaše postel nezmění v místo, které vás bude stresovat.
Jakmile se probudíte a přesunete se na jiné místo, sepište si seznam věcí, které vás stresují. Některé třeba zvládnete vyřešit hned ráno, na jiných budete muset pracovat dlouhodoběji. Každopádně je důležité si tíživé myšlenky napsat na papír, abyste je nemuseli mít v hlavě. Věřte, že se vám uleví.
Jakmile si sepíšete své myšlenky, dejte si malou svačinu. Ano, víme, říká se, že by se v noci nemělo jíst, ale v tomto případě potřebujete tzv. „doplnit palivo“. Ideálně snězte něco malého s obsahem bílkovin a zdravých tuků, což vyrovná klesající hladinu cukru v krvi.
Můžete vyzkoušet i další relaxační techniky podporující spánek. Patří mezi ně například poslech relaxační hudby, krátká meditace (pomocná videa lze najít na Youtube) nebo relaxační cvičení, které uvolní mysl. Pravděpodobně nejúčinnější však bude co nejdříve řešit příčinu stresu, která vás v noci probouzí.
Zdroj: Up Worthy, Headspace; Náhledová fotografie: cottonbro studio/Pexels