Připravte svůj domov na svátky chytře: Triky, které se hodí při předvánočním úklidu

předvánoční, vánoční úklid

Vánoce jsou pro mnohé stresující období, protože nás čeká spousta vaření, uklízení a péče o rodinu. Minimálně s předvánočním úklidem vám v tomto článku pomůžeme. Tyto tipy však můžete využívat po celou zimu.

Připravte chodbu na zimní období

V podzimním období nikdy nevíte, jestli náhodou nezačne pršet či sněžit. Proto připravte svou chodbu na toto období, kdy musíte neustále vytírat a uklízet listí a další nečistoty, které si s sebou občas omylem přinesete domů. Pořiďte si podložku na boty a ideálně i levný koberec, který budete využívat jen v zimě. Pokud nemáte místo či prostředky, pořiďte si místo koberce jednu či dvě rohožky, kam budete vždy v chodbě šlapat, pokud budete mít mokré či zašpiněné boty.

Předejděte prachu na dekoracích díky sušičce

Pokud máte sušičku, můžete se částečně zbavit usazování prachu na vánočních dekoracích. Uděláte to tak, že do sušičky dáte staré prostěradlo, kterým poté budete utírat místa, kde se chcete vyhnout usazování prachu. Než začnete zdobit svůj domov, přejíždějte prostěradlem po podlahových lištách, dřevěných prvcích a ozdobách – díky vytvořené statické elektřině se bude prach usazovat méně.

Nezapomeňte na vůni

Ať už budete Vánoce trávit jen s nejbližšími a nebo plánujete pozvat hosty, nezapomeňte na vůni. Aroma difuzér, bytový parfém nebo vonná svíčka vyřeší nepříjemné pachy, které mohou vzniknout například při vaření. Ať už uklidíte sebevíc, bez správně zvolené vůně to jednoduše není ono. Váš domov bude působit mnohem čistěji a navíc tak můžete pozitivně ovlivnit náladu případných hostů. O Vánocích můžete samozřejmě zvolit vánoční vůni, která vám pomůže docílit vánoční nálady.

Vysávejte častěji

Pořádný úklid stačí před Vánoci jeden, důležité je zejména jeho udržování. V zimě méně větráme, takže se uvnitř udržuje více prachu, který má tendenci se usazovat úplně všude. Snažte se tedy v zimním období vysávat dvakrát častěji. Díky tomu se vám nebude prach usazovat na zemi, což by vedlo k nutnosti častěji vytírat a navíc budete mít doma celkově méně prachu.

Vyčistěte povrchy, na které nejvíc saháte

Na kliky, madla, vypínače a televizní ovladače saháme každý den nejen my, ale i další členi rodiny. Na těchto místech se nachází skutečně hodně bakterií, protože například na kliku koupelny často saháme ještě předtím, než si umyjeme ruce. Tam se pak mohou shromažďovat škodlivé bakterie, kvůli kterým pak vzniká nachlazení a infekční nemoci. Dbejte na to, abyste měli tyto povrchy čisté.

Nezapomínejte ani na kuchyňskou desku, kam pokládáme tašky s nákupem, peněženky a klíče, kde se nachází další nečistoty a bakterie.

Zdroj: Redakce, autorský text; Náhledová fotografie: cottonbro studio/Pexels

error: Content is protected !!