Obyčejné „štípnutí do kůže“ dokáže odhalit dehydrataci: „Trik skutečně funguje,“ shodují se lékaři

hydratace, dehydratace

V nekonečném koloběhu každodenních povinností často zapomínáme na své fyzické i duševní zdraví. S tím úzce souvisí i nízký příjem tekutin. Na pravidelnou hydrataci našeho těla upozorňují nejen lékaři, ale i výživoví poradci a fitness instruktoři. Dodržovat pitný režim ale často zapomínáme na úkor ostatních činností. S nápadem, jak mít neustále přehled o aktuální hydrataci našeho těla, přišel v roce 2020 tvůrce komediálního obsahu na platformě TikTok, Remus Bujor. Ten předvedl rychlý a jednoduchý trik, kterému dali zelenou i lékařští odborníci.

V rámci 13sekundového videa Bujor ukázal, jak lze zjistit, zda si lidské tělo žádá vyšší příjem tekutin pouhým štípnutím do kůže na hřbetu ruky. Komik stiskl kůži v blízkosti kloubů a ta se tlakem jemně zvrásnila. Poté stisk uvolnil a kůže se vrátila do své obvyklé podoby. Bujor podotkl, že je na první pohled patrné, že je jeho tělo správně hydratováno. Když ale štípnutí po nějaké době opakoval, stisklá kůže se do původní ploché podoby nevrátila, z čehož komik usoudil, že je třeba doplnit tekutiny.

Bujorova názorná ukázka se začala šířit internetem natolik, že se k ní o rok později vyjádřil dokonce i populární chirurg, Karan Rajan, který na TikTok natáčí naučná videa o medicíně. Lékař potvrdil, že se nejedná o žádný z dalších obvyklých šprýmů hojně sledovaného komika, ale o jednoduchý test, který skutečně funguje. Samotný trik prý tak stojí na vědeckých základech, které potvrzují vztah mezi hydratací a pružností lidské pokožky. Čím více je naše tělo hydratované, tím je dle odborníků kůže pružnější a naopak. Dle Rajana tak ono štípnutí, při kterém se kůže vrátí do původního stavu, svědčí o kvalitní hydrataci, kterou tak lze ověřit během několika málo sekund.

@remus.bujor

2L per day – recommended by NASA💦

Chirurgovo video nasbíralo více než 13 milionů zhlédnutí a rázem se stalo populárnějším než původní spot. V lidech však vyvolalo i jistou obavu, neboť většina z nich netušila, že by mohli být dehydratovaní. Jeden z uživatelů zanechal pod videem udivený komentář: „Vážně je to pravda? Myslel jsem si, že jsou to jen ženské povídačky. Moje babička mě na podobný trik upozorňovala už před lety.“ Našli se i tací, kteří účinky testu zpochybnili, neboť jim přišlo přinejmenším podivné, že Bujor ukázku prováděl dvakrát na stejné ruce a vždy dospěl k jinému výsledku.

Na pochyby se lékař rozhodl zareagovat: „Princip, kterým Bujor test prováděl, je správný,“ obhajoval ukázku slavného komika Rajan. Způsob, jakým Bujor test předvedl, může sice působit poněkud sporně, jisté ale je, že trik skutečně funguje a kontrolu hydratace lze tak provést během chvíle.

Zdroj: Autorský text, redakce Ansu, Scoop Upworthy, USA Today; Náhledová fotografie: