Oblíbený produkt proti vráskám i akné. Retinol omlazuje, vylepšuje strukturu pleti a dělá ji sametově hebkou

retinol

Snem každé ženy (a možná i muže) je mít neodolatelně hebkou pleť, na které nejsou žádné pupínky a ideálně ani vrásky. Ačkoliv docílit toho může být poměrně náročné, existuje jeden produkt, který tyto potíže dokáže vyřešit — retinol.

Retinol je poslední dobou hned po SPF snad nejčastěji skloňovaným produktem v péči o pleť. Je totiž vhodný pro různé tipy pleti: ocení jej problematická pleť se sklony k akné, ale i suchá pleť náchylná na vznik vrásek. Ptáte se, co to vlastně retinol je? Jedná se o nejsilnější formu vitamínu A.

Oblíbenec jménem retinol

Dal by se retinol nazvat zázrakem? Pro mnohé ženy určitě ano. Dokáže pleť zbavit vrásek, akné, rozšířených pórů a dalších neduhů, přitom je jeho aplikace velmi snadná. Aplikuje se večer na vyčištěnou pleť, během spánku pak celou noc účinkuje. Už ráno s největší pravděpodobností zaznamenáte, že je vaše pleť víc svěží.

Retinol ale pleť i parádně hydratuje. Můžete si vybrat, v jaké formě budete retinol používat, například ten se skvalanem (squalane) může být pro maximální hydrataci nejvhodnější.

Retinol se skládá z malých molekul, který působí hluboko v pokožce. Tam pomáhá neutralizovat volné radikály, což může zvýšit produkci elastinu a kolagenu, které jak jistě víte, snižují výskyt vrásek a zajišťují, že pleť vypadá svěže a hydratovaně.

Retinol působí také na skvrny způsobené sluncem, nerovnoměrnou strukturu pleti a některé druhy hyperpigmentace.

Pozor na citlivou pleť

Pokud máte citlivou pleť, měli byste s retinolem začínat opatrně. Mezi poměrně časté vedlejší účinky patří zarudnutí a svědění pokožky, někdy i její mírné odlupování. Zpočátku tedy retinol užívejte jen párkrát týdně a pokud nezaznamenáte žádné potíže, můžete ho zařadit do své každodenní rutiny.

Důležitá je i exfoliace

Je velmi důležité zbavovat svou pleť odumřelých buněk. Pokud to neuděláte, dřív nebo později vám na pleti způsobí nemilé překvapení. Může se jednat o ucpané či rozšířené póry, vznik akné a nebo nehezké struktury — zkrátka pleť nebude jemná a bezchybná, jak si nejspíš přejete. Retinol moc moc dobře neumí odstraňovat odumřelé buňky (zvládne pouze jemnou exfoliaci na povrchu pokožky), ale pokud jej zařadíte do své rutiny spolu s pravidelným peelingem, výsledky se dostaví velice brzy. Proto na ni nezapomínejte. A jelikož odumřelé kožní buňky způsobují, že pleť působí mdle a zašedle, při pravidelné exfoliaci si všimnete, že je vaše pleť více rozzářená.

Zdroj: Autorský text, redakce Ansu, Healthline, Well and Good, Medical News Today, Studie: NIH, MDPI; Náhledová fotografie: Antoni Shkraba/Pexels