Oblíbené československé míchané nápoje z dob socialismu: Vzpomínáte na Beton nebo Šroubovák?

alkohol a míchané drinky socialismus komunismus

Alkohol byl nejen v Československu vždy oblíbený, a proto není divu, že už za socialismu vznikly některé legendární míchané nápoje. Některé se pijí i dnes, jiné bychom si už možná raději nedali. Pamatujete si na ty nejoblíbenější?

Oblíbené míchané nápoje z dob socialismu

Existuje doba, kdy by alkohol netekl proudem? Minimálně v Československu a Česku nejspíš ne. Doba se ale změnila a dnes už si vychutnáváme míchané nápoje úplně jiné, než jaké se konzumovaly dříve. Připomeňte si některé z nich.

Beton

V dnešní době si na nápojovém lístku v baru vybereme k toniku pravděpodobně gin, za socialismu byla o něco oblíbenější varianta s becherovkou – tomuto míchanému nápoji se nemohlo říkat jinak než Beton!

Polejvák

Smíchat colu s červeným vínem by dnes napadlo nejspíš málokoho. Dříve se tomuto drinku říkalo Polejvák (nebo Houba) a kupodivu byl velmi oblíbený – a to hlavně mezi mladými lidmi. Příprava byla jednoduchá, navíc to vyšlo docela i levně.

Magické oko

Jak jinak si vylepšit pivo než panákem zelené? Tomuto nápoji se říkalo Magické oko a někdy také Bludička. Říká se, že někteří si zelenou lijí do piva ještě dnes! Patříte mezi ně?

alkohol a míchané drinky socialismus komunismus
Foto: Helena Lopes/Pexels

Šroubovák

Pomerančový džus s vodkou je klasika, která nikdy nezklame. Za socialismu se tomuto drinku podle portálu Recepty Online říkalo Šroubovák. Název vznikl v arabských zemích, kde pracovali Američani. Jelikož je tam konzumace alkoholu zakázána, američtí naftaři si vodku lili do plechovek s džusem a nápoj poté míchali šroubovákem. Jenže není jisté, jak se tento název dostal až do Československa.

Bavorák

Tonik byl za socialismu oblíbeným nealko nápojem, který se míchal s alkoholem. Míchal se také s fernerem a říkalo se mu jednoduše Bavorák. Tento i další míchané nápoje patřily mezi tzv. long drinky.

Zdroj: Autorský text, redakce Ansu, Recepty Online, Extra; Náhledová fotografie: Karolina Kaboompics/Pexels

error: Content is protected !!