Všichni máme určité návyky, které praktikujeme každý den. Některé jsou zdravé, jiné škodlivé a u některých si jejich vliv na naše zdraví možná ani neuvědomujeme.
Troufám si říct, že některé z těchto návyků nejspíš děláme všichni. Kdo z nás si ale opravdu uvědomuje, že kvůli nim můžeme vypadat starší? Podívejte se na ty nejčastější každodenní návyky, které mají negativní vliv na naši pleť a pokožku.
1) Kouření
Nejspíš není příliš překvapivé, že kouření cigaret nemá dobrý vliv na tělo. Ve skutečnosti kvůli němu ale rychleji stárne i naše pokožka a tím pádem nám mohou předčasně vznikat vrásky. Kouření rozkládá kolagen a elastin, ale také snižuje průtok krve. To pak vede ke zvýšené tvorbě vrásek a také k mdlé pleti, které chybí zdravá barva.
Jaké je nejlepší řešení? Přestaňte kouřit. Pokud kouříte, nikdy nedosáhnete perfektní pleti. Zaměřte se také na suplementaci kolagenu.
2) Časté mnutí očí
Pokud si příliš často mnete oči, třením si můžete poškodit tenkou pokožku kolem očí. To může vést k jemným vráskám a tmavým kruhům pod očima. Zvyšuje se také riziko zánětů, protože ne vždy máme čisté ruce. Pokud ale z tohoto návyku nemáte spíše zlozvyk, pak by vám mnutí očí nemělo způsobit žádné větší potíže, píše portál Everyday Health.
3) Nadměrné vystavování slunci
Pokud chcete mít krásnou, svěží a mladistvě působící pleť, pak je vám nejspíš jasné, že solárium by pro vás mělo být sprosté slovo. Napadlo vás ale někdy to, že i nadměrným vystavováním slunci zvyšujete riziko předčasného stárnutí pokožky? Kromě toho zvyšujete také riziko rakoviny kůže. Proto nikdy nezapomínejte na pokožku nanášet krém s obsahem SPF, a to i v podzimním a zimním období.
4) Nedostatek spánku
Nedostatek spánku má negativní vliv na rovnou několik oblastí našeho života. Jednou z nich je i naše pokožka. Nejspíš sami víte, jak se na vás nedostatek spánku projevuje. Často jsou to kruhy pod očima, váčky a celkově unavený vzhled.
Dodržujte zdravý spánkový režim, který zahrnuje 7-9 hodin kvalitního spánku. Nezapomínejte několik hodin před spánkem vyřadit kofein, ale také elektroniku, práci a další stresující aktivity.
Zdroj: Redakce, autorský text; Everyday Health, Sportskeeda; Náhledová fotografie: Yan Krukau/Pexels