Jak ušetřit za elektřinu i se starou lednicí: Důležité je správné umístění, ale i čištění kondenzátoru

otevřená lednice

Chladnička pravděpodobně patří mezi nejpracovitější spotřebiče napříč vaší domácností. Je v provozu neustále a málokdo z nás ji vypíná. Tím pádem má potencionálně nejvyšší spotřebu energie ze všech domácích spotřebičů vůbec. Co když ale existuje způsob, jak snížit výdaje za chlazení? Na následujících řádkách vám představíme 5 snadných způsobů, díky kterým ušetříte za elektřinu i v případě, že vaše lednička už dávno nepatří mezi nejnovější modely na trhu.

Jak ušetřit za elektřinu i se starou lednicí

Pravidelně čistěte cívky kondenzátoru

Cívky umístěné vně chladničky jsou součástí kondenzátoru, jenž je přímo zodpovědný za odvod tepla a udržení chladu uvnitř spotřebiče. Nezapomínejte ale, že cívky jsou magnetem na prach a nečistoty, zejména pak v případě, že máte domácího mazlíčka. Veškerá špína se postupem času hromadí a zanáší cívky, což následně ztěžuje odvod tepla z uskladněných potravin.

Chcete-li ušetřit nemalé peníze, nejprve chladničku odpojte ze zásuvky a cívky kondenzátoru šetrně vysajte. Poté je můžete zlehka otřít gázou. Je jasné, že starší lednička bude mít cívky viditelně opotřebené, ale nejdůležitější je, aby byly čisté a zbavené většiny nečistot. Díky jednoduché údržbě docílíte účinného odvodu tepla a prodloužíte životnost chladničky.

Vhodné umístění je základ

Správné umístění lednice je zcela zásadní. Stejně jako se my během horkého letního dne snažíme všemožnými způsoby ochladit, i lednička bude fungovat mnohem lépe, když bude umístěna mimo blízké zdroje tepla, jako je např. pečící trouba. Pokud chladničku umístíte vedle topení nebo se bude pravidelně dostávat do kontaktu s přímým sluncem, bude muset vynaložit mnohem více energie, aby zvládla uložené potraviny chladit.

Někdo by se mohl domnívat, že skvělým místem pro ledničku je garáž. Je ale prokázáno, že garáže bývají často těmi nejteplejšími místnostmi v domě, neboť jdou jen obtížně vyvětrat. Pokud tedy snažíte snížit vaše účty za elektřinu, chladničku do garáže rozhodně neumisťujte.

otevřená lednice plná barevného ovoce a zeleniny
Spousta lednic má zbytečně vysokou spotřebu. Může za to nesprávná péče | Foto: Polina Tankilevitch/Pexels

Dodržujte mezeru mezi zdí a ledničkou

Chladnička nefunguje tak, že by při provozu přímo snižovala svou vnitřní teplotu, ale tak, že odvádí přebytečné teplo zevnitř ven tak dlouho, dokud nedosáhne požadované teploty. Co se tedy s přebytečným teplem děje? Uvolňuje se do okolního prostředí. Ale jen za předpokladu, že má kam odcházet. Když ne, absorbuje se zpět do chladícího systému, čímž se výrazně sníží účinek chlazení. Abyste ledničce umožnili bezproblémové fungování, ponechte mezi stěnou a chladničkou malou mezeru, čímž zajistíte, že veškeré odváděné teplo bude moci odcházet pryč.

Lednici otevírejte co nejméně

Všichni jsme to někdy zažili – honí nás mlsná, a tak neustále otevíráme a zavíráme lednici, abychom v ní konečně našli něco dobrého na zub. Někdy se může i stát, že chladničku zapomeneme zavřít úplně. Ale i její časté používání může nakonec vést ke zvýšení účtu za elektřinu. Proč? Když totiž otevřete dveře ledničky, její chladné prostředí se začne zahřívat, což v praxi znamená, že vaše chladnička musí vynaložit mnohem vyšší energii, aby se s náhlou teplotní změnou dokázala vypořádat. Proto se snažte ledničku zbytečně neotevírat a raději se nejdříve zamyslete, jestli v ní skutečně potřebujete něco hledat.

Dopřejte údržbu těsnění

Gumová těsnění kolem dveří chladničky hrají zásadní roli při udržování vnitřní teploty. Těsnění dokáže udržet studený vzduch, a izolovat tak spotřebič, čímž zachová optimální teplotu pro uskladnění vašich potravin. Na stav těsnění často zapomínáme, ale měli bychom jej pravidelně kontrolovat především tehdy, když naše lednička je staršího data výroby. Těsnění by nemělo být v žádném případě zplesnivělé, popraskané nebo jinak poškozené. Dveře chladničky by měly jít bezproblémově zavřít a v mrazničce by nemělo docházet k nadměrnému hromadění ledu.

Pokud některý z problémů pozorujete, obraťte se na zkušeného opraváře, který vám za pár korun těsnění vymění. Ušetříte tak energii i peníze.

Zdroj: Autorský text, redakce Ansu, iReceptář, Sarros Electrical; Náhledová fotografie: Max Vakhtbovycn/Pexels