Žádná domácnost se dnes neobejde bez pračky. Je však důležité mít na paměti, že je třeba ji udržovat v čistotě. To se především týká gumového těsnění kolem dvířek, kde nejčastěji dochází ke vzniku plísně. Jak se jí zbavit?
Těsnění je sice vodotěsné, aby tak zabránilo úniku vody z pračky ven, ale bohužel je i ideálním místem pro udržení vlhkosti, která se může za čas změnit právě v plíseň. I pračky vyšší cenové kategorie mohou při nepravidelné údržbě začít plesnivět. Plíseň pak může na vaše oblečení začít uvolňovat své spory, které se projeví zatuchlým zápachem. Na následujících řádcích vám proto představíme tipy, jak plíseň odstranit a jak vyčistit těsnění pračky tak, aby jste se plísně nadobro zbavili.
Důvod vzniku plísně
Těsnění pračky je vyrobeno z gumy a slouží jako vodotěsný materiál mezi bubnem pračky a dvířky. Přestože skvěle zadržuje vodu uvnitř, je neustále vlhké, a snadno se v něm tak mohou začít vytvářet plísně. K jejich vzniku přispívají i látky obsažené v tekutých pracích prostředcích a změkčovadlech. Svůj podíl může mít i praní při nižší teplotě.
Odstranění plísně z těsnění pračky
Víme tedy, proč ke vzniku plísně dochází, ale jak se s ní vypořádat? Než se do údržby pračky pustíte, nejprve si důkladně pročtěte její návod, abyste těsnění při čištění nepoškodili. U většiny praček lze těsnění mírně nadzvednout, čímž zjistíte, zda se pod ním neskrývají nečistoty nebo třeba i chybějící ponožky. Těsnění se však nikdy nepokoušejte zcela odstranit.
Čtyřbodový návod, jak se zbavit plísně jednou provždy:
Použijte ocet: Těsnění otřete hadříkem, který jste předtím namočili v bílém octu, abyste se zbavili veškeré plísně a hniloby. Ocet nechte působit 10-15 minut.
Použijte směs jedlé sody a vody: Smíchejte jedlou sodou s trochou vody, čímž vznikne pasta, kterou posléze naneste na měkký kartáč či starý zubní kartáček a plesnivá místa s ním vydrhněte. Tím se zbavíte i zašlých skvrn po plísni.
Použijte odstraňovač plísní a hniloby: Pokud ani s jedním z doporučovaných roztoků nedosáhnete kýženého výsledku, použijte na plíseň speciální odstraňovač plísní a hniloby, který ji rozpustí a těsnění dezinfikuje.
Spusťte prací cyklus: Po vyčištění jedním (či všemi) z roztoků spusťte naprázdno prací cyklus s nastavením teploty na 60 ˚C. Do bubnu pračky můžete navíc vlít šálek bílého octa či specializovaného čistícího prostředku na pračky, čímž odstraníte zbývající plíseň a zbavíte se nepříjemného zápachu. Po skončení cyklu nechte dvířka pračky pootevřená, aby mohlo těsnění zcela vyschnout.
Zdroj: Autorský text, redakce Ansu, tom’s guide, CNET; Náhledová fotografie: RDNE Stock project/Pexels