5 příznaků, že jste psychicky vyčerpaní. Jak se odrazit a cítit se zase dobře?

psychické vyčerpání, únava

Stejně jako se naše tělo unaví po dlouhém fyzickém výkonu, tak se podobně unaví i náš mozek, pokud je dlouhodobě zatěžován a nemá prostor na odpočinek. Poslední dobou se děje spousta věcí, kvůli kterým se lidé cítí psychicky vyčerpaní a neví, jak se odrazit a cítit se zase dobře, píše portál Fatherly.

Jestliže na sobě pociťujete psychickou únavu a čekáte, že se věci samy změní, pak se nejspíš dočkáte jen zhoršeného zdraví, spánku a nálady. Jaké jsou varovné příznaky a jak se z toho dostat?

Jste podráždění

Každá maličkost vás vytočí a vy tak máte pocit, že neustále pociťujete jen hněv nebo stres? To je nejzákladnější příznak toho, že je toho na vás moc. Pokud pociťujete, že vás vytáčí věci, které vám dřív přišly naprosto normální, pak zpozorněte.

Nedokážete se soustředit

Pro dlouhodobě vyčerpaného člověka je soustředění téměř nadlidský úkol, který nikdy nesplní. V hlavě se vám honí spousta myšlenek a nedokážete se soustředit na žádnou činnost? Pak je váš mozek s největší pravděpodobností vyčerpaný a některé jeho nejzákladnější funkce jsou narušeny.

Snadné úkoly se vám zdají zdrcující

Pípne na vás pračka, že už doprala várku prádla a vám se udělá špatně. Dokonce i tak malé úkoly, jako je pověšení prádla se vám mohou zdát zdrcující. Máte zkrátka pocit, že všechny úkoly jsou moc zdlouhavé a vyčerpávající. Je to proto, že váš mozek je příliš vyčerpaný na to, aby zvládl cokoliv co vyžaduje i to nejmenší úsilí.

Častěji se hádáte

Netrpělivost, otupělost i podrážděnost jdou ruku v ruce s tím, že vás štvou i vaši nejbližší. Psychicky vyčerpaný člověk se častěji hádá se svým partnerem, s dětmi a dokonce i s kolegy v práci.

Fyzický odpočinek vám nepomáhá

Pro psychicky vyčerpaného člověka je asi nejvíc frustrující fakt, že i když celý den odpočívá, tak se stejně necítí lépe – a občas se může cítit dokonce i hůř, než předtím. Jak je to možné? Jednoduše je natolik vyčerpaný, že na dobíjení baterek musí jít jinak. Jak na dobíjení vlastních baterek si přečtete níže.

psychické vyčerpání, únava
Foto: Jacqueline Day/Unsplash

Jak se vypořádat s psychickým vyčerpáním

Pokud vám některý z výše zmíněných příznaků připadá povědomý, pak se možná s psychickým vyčerpáním potýkáte také. Není to nic neobvyklého a s trochou snahy se přes toto náročné období můžete přenést.

Zamyslete se nad tím, co vám většinou dává pocit bezpečí, radosti a klidu. S největší pravděpodobností to bude nějaká činnost, kterou jste odsunuli na vedlejší kolej a příliš se jí nevěnujete. Může to být pravidelná návštěva wellness, relaxační dny s knihou v ruce a nebo prostě jen mít každý den pár desítek minut, které budou patřit jen vám, šálku kávy a třeba pleťové masce.

Psychické vyčerpání nejčastěji pociťujeme v době, kdy děláme věci, které nás příliš netěší a neděláme si čas na sebe. Možná zrovna nemáme na výběr a nebo je pro nás důležitější péče o někoho jiného. Tak či tak se o sebe musíme starat také, jinak nás psychické vyčerpání může vyčerpat úplně – v takovém případě vás tělo zastaví samo třeba tak, že onemocní.

Nezapomeňte ani na zdravou stravu, a pokud si to můžete dovolit, tak si naplánujte jeden den v týdnu, kdy se zcela odpojíte od internetu a telefonu. Nečtěte zprávy ani neprojíždějte sociálními sítěmi a užijte si klidný den (ideálně na čerstvém vzduchu, protože ten pomáhá vždy).

Začnete po malých krůčcích. Každý den se na deset minut posaďte, uvařte si kávu nebo čaj a užívejte si přítomný okamžik. Pokud potřebujete pohyb, zajděte si sami na krátkou procházku. Postupně zvyšujte čas, který máte jen pro sebe a zařaďte jej do své rutiny. Nezapomeňte do svého života zařadit více aktivit, které vás naplňují spokojeností. Nikdo nemůže dlouhodobě fungovat bez řádného oddychu.

Zdroj: Redakce, Fatherly, Heathline; Náhledový obrázek: Andrew Neel/Pexels

error: Content is protected !!