5 možných důvodů, proč se vám stále nedaří zhubnout

hubnutí, zdraví, zdravý životní styl

Hubnutí je často běh na dlouhou trať a člověk musí být trpělivý, aby viděl první výsledky. Kromě trpělivosti je ale potřeba dodržovat několik základních pravidel, které lidé často opomíjí a pak se jim hubnout příliš nedaří. Co možná děláte špatně?

1) Příliš se omezujete

Řekli jste si, že je čas zhubnout a omezili jste snad 90 % jídla, které běžně jíte a dali jste se na saláty? Tak to s největší pravděpodobností děláte špatně. Spousta lidí totiž vyřadí tolik jídla, že přijímají jen velmi málo kalorií, bílkovin, tuků a dalších živin. Jediné, čeho tímto způsobem docílíte je to, že se vaše tělo lekne a začne si dělat zásoby tuku – tím pádem nebudete hubnout.

Jenže jak to dělat správně? Rozhodně se nevyhýbejte důležitým bílkovinám a zdravým tukům, místo toho omezte spíše nadbytečný cukr. Omezit můžete také přílohy, ale nemusíte je vyřadit úplně. Zkrátka jezte s mírou.

2) Pijete málo vody

Spousta lidí se žene za hubnutím, sleduje příjem kalorií a snaží se jíst co možná nejvyváženěji, zapomínají však na nesmírně důležitou věc – dostatečný příjem tekutin. Dospělý člověk by měl vypít přibližně 2 litry vody, záleží však také na tom, kolik vážíte a kolik aktivit v daný den děláte. Kromě toho samozřejmě záleží také na ročním období – v létě přirozeně pijeme mnohem více než v zimě.

3) Málo spíte

Spánek je pro tělo každého člověka nesmírně důležitý a většina lidí potřebuje 7-9 hodin spánku denně. Pokud spíte 6 a méně hodin, může to negativně ovlivnit spoustu věcí ve vašem životě – a jednou z nich je i hubnutí. Ovlivňuje však tolik věcí, že se rozhodně vyplatí poctivě odpočívat.

4) Málo se hýbete, moc sedíte

Pokud máte nedostatek pohybu, může být hubnutí velmi náročné. Zejména lidé, kteří mají sedavou práci se musí hodně snažit, aby měli dostatek pohybu. 8 hodin sezení na židli zkrátka jednou hodinou pohybu příliš nezachráníte. Zeptejte se tedy sami sebe: Máte dostatek pohybu?

5) Užíváte léky, po kterých se přibírá

Existuje několik léků, po kterých se přibírá na váze. Pokud takové léky užíváte, můžete mít pocit, že vaše hubnutí nikam nevede. Mezi takové léky mohou patřit některé antidepresiva, antidiabetika, kortikosteroidy a inzulín.

Zdroj: Redakce, autorský text, Scientific American, Health, Studie: NIH, JLM, NIH; Náhledová fotografie: Andres Ayrton/Pexels

error: Content is protected !!