Zdraví zubů souvisí s psychikou, říká expert: Lidé mají nereálná očekávání

Čištění zubů je bezesporu důležitým krokem pro zdravé zuby. Pokud ho však zanedbáváte, problémy mohou zasáhnout jen vaše zuby, ale i zbytek těla. Protože je vše propojeno, vše probíhá výměnou. Bakterie se tak z úst dostávají do ostatních částí těla.

Dle studie časopisu Scientific American Magazine byla potvrzena důležitost péče o zuby, pro udržení celkového zdraví. Stejný názor zastává i Julia Fälsch, vrchní ředitelka P&G Oral Care DACH. „Například dobrá péče o zuby a zdraví ústní dutiny mohou dokonce pomoci minimalizovat riziko srdečních infarktů a nechtěného ukončení těhotenství,“ dodává k tématu v rozhovoru s webem Freundin.

Zdraví zubů ovlivňuje psychiku

Málokdy se však mluví o spojení zdravých zubů s psychikou. Duševní rovnováha hraje v oboru stomatologie poměrně důležitou roli, byť není příliš rozebírána. „Zatím nebylo zjištěno, že by špatné zdraví ústní dutiny vedlo k duševním onemocněním,“ vysvětluje Julia, nicméně dodává, že duševní nemoci mohou vést k horšímu zdraví ústní dutiny. 

Problémy se zuby se často podepíší na vašem sebevědomí. Pokud nemáte zářivě bílé zuby, trpíte zápachem z úst nebo s nimi zkrátka nejste nějak spokojeni, můžete se méně usmívat, vyhýbat se lidem nebo neustále myslet na to, jak nejste dokonalí. A tyto faktory těžce ovlivňují psychiku.

Roli hraje i strach z návštěvy zubaře

Mnoho lidí se často bojí jít k zubaři, a proto nakonec prostě nejdou. Podle výše zmíněné studie Oral-B se 35 % lidí bojí vyšetření v zubní ordinaci, a to především často kvůli špatným zkušenostem. Zanedbání prevence pak samozřejmě vede k ještě horšímu zdraví zubů.

Stále více lidí cítí nutnost, že jejich zuby musí odpovídat nereálnému ideálu krásy: měly by být rovné, vyhovující velikosti a dokonale bílé. Proto se mnozí uchylují k různým zákrokům a procedurám, aby toho docílili. Tím si však většinou spíše poškozují sklovinu.

Zdroje: Freundin, Scientific American; Náhledový obrázek: Shiny Diamond/Pexels

error: Content is protected !!