Vědci z Harvard T. H. Chan School of Public Health provedli rozsáhlou studii, která popisuje, jak mají zdravotní návyky vliv na délku života. Do souvisejícího průzkumu se zapojilo obrovské množství lidí (více než 120 000 účastníků) a celé šetření trvalo neuvěřitelných 34 let. Muži i ženy napříč všemi věkovými kategoriemi odpovídali na otázky týkající se stravy, fyzické aktivity, tělesné hmotnosti, kouření a konzumace alkoholu.
Nejspíš každý z nás si alespoň jednou položil otázku „Co bych mohl dělat, abych se dožil vyššího věku?“ Jak se zdá, vědci z Harvardu nám přinesli odpověď. Ačkoliv jsme to nejspíš všichni tušili, jedná se o naprostý základ jako je jíst zdravě, hýbat se a nepřehánět to s alkoholem. Potěší vás, že k tomu, abyste se dožili výrazně vyššího věku, vlastně ani nepotřebujete moc peněz.
Co si představit, když se řekne zdravý životní styl
Vědci z Harvardu dali na základě této i předchozích studií dohromady pět oblastí, které mají velký vliv na riziko předčasného úmrtí v případě, když nejsou dodržovány. Podívejme se na ně blíže:
- Zdravé stravování: Rovnoměrné rozložení zeleniny, ovoce, ořechů, celozrnného pečiva, zdravých tuků a omega-3 mastných kyselin. Omezení příjmu červeného masa, uměle doslazovaných nápojů, potravin obsahujících transmastné kyseliny a sodík.
- Dostatečná úroveň pravidelné fyzické aktivity: Každodenní, alespoň 30minutová, středně intenzivní až vysoce intenzivní aktivita. Může se jednat o běh, jízdu na rotopedu či o náročnější cviky na protažení celého těla.
- Udržování zdravé tělesné hmotnosti: Běžně definována jako tzv. index tělesné hmotnosti (BMI), který by se u člověka praktikujícího zdravý životní styl měl pohybovat mezi 18,5 a 24,9, tedy tzv. normou, kdy hrozí jen minimální zdravotní rizika.
- Žádné kouření: Zdravé množství kouření neexistuje. Kdo si nikdy nezapálil cigaretu, pravděpodobně si o pár let prodloužil život.
- Pouze střídmý příjem alkoholických nápojů: Jen velmi nízký příjem alkoholu je klíčem k delšímu životu. U žen by denní příjem alkoholu neměl převýšit 15 gramů, u mužů pak 30 gramů. Obecně platí, že jeden alkoholický nápoj obsahuje zhruba 14 gramů čistého alkoholu, což se asi rovná 350 ml piva, 150 ml vína a pouhým 45 ml tvrdého destilátu.
Má zdravý životní styl skutečně dopad na prodloužení délky života?
Nejnovější studie prokázala, že dodržování zdravých návyků plní v otázce dlouhověkosti obrovský význam. Podle průzkumu se lidé, kteří uvedli, že svědomitě dodržují všech pět oblastí zdravého životního stylu, těšili viditelně lepšímu zdraví než ti, kteří pravidelně kouří a nadměrně pijí alkohol. Lidé, kteří výše uvedené návyky nepraktikují, mají mnohem vyšší pravděpodobnost, že onemocní nádorovým či kardiovaskulárním onemocněním.
Výzkumníci na základě studie rovněž dokázali vypočítat očekávanou délku života v případě, kdy lidé dodržují alespoň jeden z pěti bodů zdravého životního stylu. Pokud mají alespoň jeden zdravý návyk a je jedno který z nich, prodlouží si délku života minimálně o dva roky. Není proto překvapivé, že čím více návyků máte, tím váš život bude delší. Uveďme si ale konkrétní příklad – studie zjistila, že lidé starší 50 let s normální váhou, kteří nikdy nekouřili a alkohol pijí jen střídmě, se v průměru dožijí o sedm let déle než v opačném případě.
Pokud spolu se studií vezmeme v potaz i lékařské záznamy, zjistíme, že až 500 000 lidí ročně umírá předčasně, neboť se nezdravě stravují, málo se pohybují, mají náběh na obezitu či nadměrně kouří a pijí alkohol.
Zdroj: Autorský text, redakce Ansu, Harvard Health Publishing, Aha Journals