Sedáváte se zkříženýma nohama? Odborník vysvětluje, proč byste to neměli dělat

Close-Up Shot of a Person Sitting on Wooden Bench

Ženy i muži mají často tendenci sedět se zkříženýma nohama. Styl sezení, kdy si dáte nohu přes nohu je sice pohodlný, na druhou stranu vám může uškodit, a to rovnou několika způsoby, píše portál Science Alert.

Sedět s překříženýma nohama lze různými způsoby. Můžete křížit nohy v kolenou, nebo v kotnících. Ať už to děláte jakkoliv, rozhodně v tom nejste sami. Přibližně 62 % lidí kříží pravou nohu přes levou, 26 % to dělá naopak a 12 % nemá preference.  Výzkumy potvrzují, že křížení v kolenou je horší než v kotnících.

Křížení nohou škodí například vašemu držení těla, zvyšuje krevní tlak v důsledku hromadění krve v žilách a navíc zvyšuje riziko poškození cév. Kromě toho se může stát, že budete mít nesprávné postavení kyčlí – jedna bude výš než druhá. To potvrzuje i ředitel Výukového centra klinické anatomie Lancaster University, Adam Taylor, který podrobně vysvětluje, jaké může mít křížení nohou při sezení následky.

Kvůli křížení nohou se mění i rychlost pohybu krve v cévách dolních končetin, což může zvyšovat riziko vzniku krevních sraženin.

Vliv na tělo

Nejspíš sami tušíte, že časté sezení tímto způsobem vám nemůže prospívat. Ve skutečnosti se po nějaké době může začít měnit délka svalů a dokonce i uspořádání kostí v pánvi. To se projeví na celkovém držení těla a ačkoliv křížíte nohy, tak se to může projevit i na poloze hlavy, která se může změnit v důsledku změn v krčních kostech. Časté sezení s překříženýma nohama pochopitelně může vést ke skolióze. 

Jak je to možné? Celá naše kostra je propojena, a tak se nevylučuje ani špatné nastavení páteře a ramen. To může vést i k bolestem ramen, krční páteře či zad. Také pánev může být také v nerovnováze v důsledku dlouhodobého protahování hýžďových svalů na jedné straně, což znamená jejich oslabení. 

Zdroj: Science Alert, Healthline, Výzkum, Studie NCBI, Science Pub; Náhledový obrázek: Kevin Malik/Pexels


error: Content is protected !!