Příznaky, že máte v matraci roztoče, proč zhoršují kvalitu spánku a jak se jich zbavit

roztoči v matraci

Roztoči jsou malí škůdci, kteří se vyskytují v každé domácnosti. Nejraději se zdržují tam, kde je prach, teplo a vlhko. Nejčastěji je to právě v posteli.

Roztoče sice na vlastní oči neuvidíte, jejich přítomnost ale často poznáte. A to zejména v případě, kdy na ně máte alergii. Ta se projevuje například svěděním, nepříjemnými pocity a vyrážkou. Stačí zapomenout převléct ložní prádlo nebo vysát matraci, a už vzniká poměrně vysoká šance, že se vám v posteli a dalších tkaninách roztoči vesele množí. Proto nezapomínejte ložní prádlo převlékat každý týden, a také pravidelně vysávat. Důležité je také vysávat pod postelí.

Není žádným tajemstvím, že tyto malé potvory zhoršují alergie a narušují spánek. Pojďte se podívat, jak jejich přítomnost poznat.

Příznaky, že máte v matraci roztoče

1) Svědí vás kůže

To může být způsobeno právě zmíněnou alergií. Je to ale proto, že se tito mikroskopičtí škůdci po vás vesele pohybují a nebojí se na vás vykonávat svou potřebu. Kvůli tomu může být vaše pokožka podrážděna, kvůli čemuž se můžete škrábat.

2) Máte zhoršenou kvalitu spánku

I kvůli výše zmíněnému důvodu můžete mít zhoršenou kvalitu spánku. Svědění vás může v noci budit, a stejně tak rýma a další potíže. Pokud se v noci bezdůvodně budíte, může to být právě kvůli roztočům.

3) Máte suché, svědivé oči

Častým příznakem přítomnosti roztočů může být svědění očí, které jsou suché. Může se ale dostavit naopak i slzení očí. Ani jedno pochopitelně není při přítomnosti v posteli normální, takže byste měli zpozornět.

4) V noci se vám špatně dýchá

Přítomnost roztočů je jedním z největších spouštěčů astmatu. Výkaly roztočů jsou silné alergeny, které mohou způsobovat sevření hrudníku a tím zhoršit dýchání v noci.

Jak se zbavit roztočů

Existuje několik jednoduchých způsobů, jak přítomnost roztočů v domácnosti omezit na minimum. Je důležité prát povlečení, polštáře a další textil na minimálně 60 stupňů, pravidelným vysáváním matrace a investovat do hypoalergenního chrániče matrace. Skvělým způsobem je také občasné vyčištění matrace parním čističem. V zimě je pak vhodné dávat peřiny na mráz, protože ten roztoči nenávidí.

Zdroj: Tom’s Guide, Essentia, Allergo Medik, Mayo Clinic; Studie: 1, 2, 3; Náhledová fotografie: Christopher Jolly/Unsplash