Používáte holítko tak dlouho, dokud odstraňuje chloupky? Vystavujete se zdravotnímu riziku

Person Using Razor on Legs

Když jde o holítka, tak je většinou používáme tak dlouho, dokud ještě zvládají odstraňovat chloupky. To je běžné chování většiny lidí, které může vést k ohrožení zdraví, aniž byste si toho byli vědomi.

Ruku na srdce, většina z nás holítko, které stále holí chloupky, s největší pravděpodobností nevyhodí. Vyhazujeme jej právě tehdy, kdy už je zanesené nečistotami a neoholí už ani chloupek. Ačkoliv si možná myslíte, že ony nečistoty jsou například zbytky tuhého deodorantu, opak je pravdou. 

Většinou holítko nevyhazujeme jen kvůli tupé žiletce, ale také kvůli nečistotám, které se usadily do břitů. Přemýšleli jste někdy nad tím, co to vlastně je? Jedná se totiž o zbytky odumřelé kůže a bakterie. Pokud takové holítko nevyhodíte a ještě jej pár dní používáte, koledujete si o nepříjemné podráždění kůže, infekci a pořezání. 

Jak často byste měli měnit holítko?

Hlavice holicího strojku by se měla ideálně měnit každých pět až sedm oholení. To může znamenat každé dva až tři týdny, ale záleží hlavně na tom, jak často se holíte. Je však důležité vzít v úvahu faktory jako je kvalita břitů, místo holení, ale i hustota ochlupení a to, jak se o svůj strojek staráte.

Jestliže často používáte tupé holítko, které však stále zvládne všechno oholit, zpozorněte. Spolu s holením chloupků se zbavujete i odumřelé kůže, která se v holicím strojku každý tahem zachycuje – pokud jej dobře nevyčistíte, tak tam zůstává a bakterie se  začínají množit. Při dalším použití se tyto bakterie dostávají zpět do míst, které holíte. Tak vzniká nepříjemné svědění, ekzémy a další infekce. Riziko infekcí můžete minimalizovat také řádným opláchnutím holítka nebo holicího strojku.

Skladování holicího strojku

Je lákavé nechat holicí strojek položený ve sprše, tam je však vlhko, které způsobuje další množení bakterií a také rezavění. Holítka proto ukládejte na suché a čisté místo.

Ujistěte se, že je holítko před uložením na čisté místo suché a že má čisté břity. Pokud na nich vidíte nečistoty, pak jej nemilosrdně vyhoďte.

Zdroj: CNET, The Manual; Náhledový obrázek: Karolina Grabowska/Pexels