Pijete nápoje přímo z plechovky? Dejte si pozor na špínu a bakterie, které se na nich nachází

pití z plechovky, leptospiróza, plechovka, je bezpečné pít z plechovky

Nápoje v plechovkách jsou ideálním způsobem, jak si rychle užít oblíbené pití a navíc se vyhnout plastům. Jenže plechovky je nutné vždy otřít alespoň vlhčeným ubrouskem, jinak do svého těla můžete dostat mnoho škodlivých látek a bakterií.

To, že se na plechovkách nachází špína, je vám nejspíš jasné. Žádný pracovník obchodu je přece neumývá, naopak se předtím, než se přesunou na prodejnu, válí ve skladu. A ve skladech je často prach, špína a bakterie, které vám mohou uškodit – pokud se tedy z plechovky napijete, aniž byste ji předtím jakkoliv umyli, píše portál The Indian Express.

Můžete si zadělat na vážné zdravotní potíže

Ve skladech se kromě špíny mohou nacházet i krysy, které si po zboží vesele běhají, pokrývají je močí a výkaly – a vůbec jim nevadí, že se jedná třeba o plechovku, ze které budete jednou pít. Pokud se z takové plechovky skutečně napijete, riskujete, že se nakazíte leptospirózou. Tato nemoc může nakazit člověka i zvíře.

První příznaky mohou přicházet nenápadně. Může vás bolet hlava či břicho, dostavit se ale může také průjem a horečky. Dopady na tělo mohou být vážné, leptospiróza může poškodit ledviny či játra a onemocnění dýchacích cest. Tuto nemoc lze léčit antibiotiky, ale samozřejmě nejlepší je se jí vyhnout úplně.

Prach, špína a bakterie ale mohou vést i k dalším nemocím a infekcím, které dokáží s člověkem pořádně zatočit. Pro příště si tedy pití z plechovky raději dobře rozmyslete.

Nejlepší je z plechovek raději nepít vůbec, pokud ale nemáte jinou možnost, je vhodné u sebe pro tyto případy nosit alespoň desinfekční vlhčené ubrousky. Pokud z plechovek pijete často, raději si přibalte i jednorázové kelímky.

Zdroj: Redakce, autorský text, The Indian Express, Eat This, NIH, Náhledová fotografie: Karolina Grabowska/Pexels

error: Content is protected !!