Jíst čokoládu a smát se? Jednoduché způsoby, jak vyzrát na hormony štěstí a navodit si okamžitý pocit spokojenosti

štěstí smích čokoláda

Dobrá nálada není až tak abstraktní záležitostí, jak se může zdát. Nahlédneme-li na ni přes filtr chemie, lze ji docela úspěšně „hacknout“ zcela běžnými aktivitami. Podívejte se, jak na ni fungují tzv. hormony štěstí a co udělat proto, abyste je využili naplno.

Hormon potěšení a odměny: dopamin

V dnešní době je veliká spousta možností, kde hledat zábavu – od široké škály televizních pořadů, přes nespočet podnětů na internetu, po hudbu, knihy nebo třeba videohry. Zkrátka, bez ohledu na to, kde jsme, neustále máme po ruce nějaký druh zábavy, a konzumace takových zdrojů nevyhnutelně vede k pocitu potěšení – a právě tam funguje dopamin. 

Často se o něm hovoří v souvislosti s dopaminovým detoxem, ale je-li s ním zacházeno s umírněností, jedná se o velice snadný způsob, jak okamžitě pocítit spokojenost. Udělejte si radost v tom nejprostším slova smyslu – stačí si pustit oblíbený seriál, přečíst odpočinkovou knihu nebo chvíli pobrouzdat po sociálních sítích a zapátrat, co právě provádí vaše oblíbená celebrita.

Kromě oddávání se dopaminovému potěšení existuje také o něco produktivnější způsob, jak se dá tento hormon využít, a ten souvisí s jeho další funkcí – systémem odměn. Pokud se cítíte smutní a skleslí, stanovte si jeden malý cíl a splňte ho, dostane se vám zaslouženého pocitu odměny a spokojenosti. Neutíkejte od dokončení jednoho úkolu hned k práci na dalším, dopřejte si čas a patřičně oslavte to, co už jste dokázali. Uvařte si své oblíbené jídlo, dostanete pocit odměny za splněný úkol a ještě se nakonec dobře najíte. 

Hormon na bolest: endorfin

Endorfiny jsou opiáty, které se přirozeně vyskytují v lidském těle, a stejně jako jiné tlumí bolest a mohou navodit až pocit euforie. Tomu se anglicky říká „runner’s high“, něco jako sjetý běžec, endorfiny si totiž nejsnadněji zvýšíte při intenzivním cvičení. Uvolňují se také při bolesti a svoji funkci mají i při stresu – zklidňují tělesnou reakci na něj a také interagují s dopaminem v záležitostech odměn.

Jasným, byť pro někoho možná poněkud náročnějším způsobem zvýšení endorfinové hladiny je tedy cvičení, pro optimální výsledky se doporučuje věnovat mu alespoň poctivých 30 minut. Pokud ale nejste zrovna nadšený sportovec, můžete vyzkoušet příjemnější způsoby, například jezte hořkou čokoládu, která stimuluje endorfinovou produkci, používejte esenciální oleje uvolňující tyto hormony, nebo si pusťte nějakou pěknou komedii a pořádně se u ní zasmějte, i tím svou hladinu endorfinů krásně nakopnete.

photo of man hugging tan dog
Foto: Eric Ward/Unsplash

Hormon lásky: oxytocin

Má na starost mezilidské sbližování, podporuje pocit důvěry a snižuje strach. Oxytocinu se právem přezdívá hormon lásky a má své místo v romantických i platonických vztazích. Má schopnost zlepšovat celkové zdraví, snižovat krevní tlak, pomáhá při hubnutí, nebo v boji s nejrůznějšími nemocemi. 

Oxytocin můžete nakopnout mnoha krásnými způsoby – obejměte někoho, koho máte rádi, pomazlete se se svým pejskem, chytněte partnera za ruku a polibte ho. A pokud nemáte ani partnera ani mazlíčka, zachumlejte se do deky a obejměte sami sebe, i to vám udělá dobře.

Hormon spokojenosti: serotonin

Je známý jako ultimátní hormon štěstí a v lidském těle má nespočet funkcí. Pomáhá regulovat náladu, více než v mozku se vyskytuje ve střevě a pomáhá nám poznat, kdy máme hlad a kdy jste sytí. Nízká hladina serotoninu má přímou souvislost s nižším prahem bolesti a je též spojována s depresí. Serotonin je potřeba na tvorbu melatoninu, který je nezbytný pro dobrý spánek, a tak se jeho nedostatek odráží také na kvalitě spánku.

Toužíte-li si navodit trochu pocitu spokojenosti, můžete si hladinu serotoninu navýšit například meditací. Pokud jste aktivnějšího rázu, běžte se ven proběhnout a nasbírejte trochu slunečních paprsků. Deset minut pobytu na sluníčku denně vám dodá vitamín D, zlepší spánkový režim a třeba chytnete i pěkně zdravou barvu. Pusťte si vaši oblíbenou hudbu a jen tak si zatancujte. Případně můžete do svého jídelníčku zařadit více masa, mléčných výrobků nebo oříšků a luštěnin, jsou totiž bohaté na tryptofan, aminokyselinu, ze které se serotonin vytváří.

Zdroje: Healthline.com, Calm Sage on Youtube, Studie: Watson S. (2021). Oxytocin: the love hormoneVan der Rhee HJ, et al. (2016). Regular sun exposure benefits health, Saanijoki T, et al. (2022). Aerobic fitness is associated with cerebral μ-opioid receptor activation in healthy humans  Náhledový obrázek: Radu Florin/Unsplash

error: Content is protected !!