Játra čistí krev, pomáhají s trávením a ukládáním vitaminů. Podívejte se na 4 druhy zeleniny, které jsou ideální pro jejich zdraví

bowl of vegetables beside fork

Játra jsou důležitým orgánem s řadou funkcí, které zahrnují pomoc při trávení a metabolismu potravy, ukládání vitamínů a minerálů, čištění krve od toxinů a syntézu bílkovin. Přestože mají játra jedinečnou schopnost regenerace po poškození, nejsou neporazitelná a váš výběr potravin a nápojů může mít na tento orgán velký vliv.

Existuje mnoho potravin bohatých na živiny, které játrům prospívají, a jednou z obzvláště důležitých skupin potravin je zelenina. Ať už své játra namáháte jakkoliv, podívejte se, která zelenina je nejlepší pro vaše játra a začněte s přírodní očistou.

Červená řepa

Červená řepa nechutná každému, ale má tolik zdravotních benefitů, že by její konzumaci měl zvážit každý. Někomu se totiž může zdát, že chuť řepy je příliš zemitá, ale je plná živin, které podporují zdraví jater. Výborná je vařená řepa s křenem nebo šťáva z červené řepy.

person squeezing lemon
Foto: Jan Sedivy/Unsplash

Brokolice

Samozřejmě, že každá zelenina je dobrá, ale zdá se, že specifické živiny obsažené v brukvovité zelenině, jako je brokolice, jsou obzvláště užitečné pro integritu jater. Brokolice je výborná zelenina, která je dobrá jak pečená, tak i rozmixovaná v polévce. Jakou variantu upřednostňujete vy?

Růžičková kapusta

Další křížatá zelenina, růžičková kapusta, se v posledních letech stala oblíbenější zeleninou, a to z dobrého důvodu. Růžičková kapusta může zlepšit trávení a poskytnout spoustu vitamínů a minerálů, ale obsahuje také rostlinné sloučeniny, které pomáhají při činnosti jater.

Listová zelenina

Do této skupiny zeleniny patří kapusta, špenát a zelený salát, které mohou být prospěšné pro celkové zdraví, včetně zdraví jater. Stejně jako ostatní zelenina na tomto seznamu je i listová zelenina plná antioxidantů, které chrání tělo před nebezpečnými volnými radikály.

Zdroj: Eat This, Náhledový obrázek: Ella Olsson/Unsplash

error: Content is protected !!