Jak si udržet zdraví i dobrou náladu? Praktikujte každý den těchto 6 maličkostí, které nestojí mnoho času ani námahy

woman reading book on chair

Nechat se strhnout šíleným kolotočem života je snadnější, než se může zdát. V té spoustě práce a péče o své blízké začneme jednoduše zapomínat na sebe, což brzy vede ke špatným náladám a celkovému špatnému psychickému zdraví.

Najít si každý den chvilku na několik maličkostí, díky kterým zvládnete následující den s lehkostí a dobrou náladou, je velice důležité. Nestojí vás to přitom mnoho času, ani námahy – tak proč to nezkusit?

1. Pět minut denně si užívejte přítomného okamžiku

Je velmi důležité dokázat se každý den na chvíli zastavit a užívat si přítomného okamžiku. Stačí jít na čerstvý vzduch, dát si kus dortíku nebo si zkrátka sednout do pohodlného křesla a jen tak být. Důležité je, abyste tento čas každý den strávili sami, bez jakýchkoli technologií a jiného rozptylování. Tato na první pohled nevinná chvilka může být velkým přínosem pro vaše duševní zdraví.

2. Několikrát se zhluboka nadechněte

Dech je něco, co téměř vůbec nevnímáme, ale přitom nás drží při životě. Správné dýchání může významně omezit stres a úzkost, které během dne běžně pociťujeme, ale přitom na něj vůbec nedbáme. Posuďte sami, nestává se vám spíše opak – že při vypjatých situacích dech spíše zadržujete? Správné dýchání také pomáhá ukotvit se v přítomném okamžiku, což skvěle navazuje na předchozí bod.

3. Oblékejte si to, co se vám líbí

Pocit sebevědomí a štěstí je něco, co by rád pociťoval každý z nás. Jednou z možností, jak toho docílit, je oblékat si to, co se vám skutečně líbí. Zajděte si na nákupy, vyzkoušejte si hromadu oblečení a jakmile najdete kousky, ve kterých se cítíte naprosto úžasně, pak neváhejte a udělejte si radost. Když se budete každé ráno těšit do svého šatníku a cítit se dobře ve svém oblečení, tak se budete cítit celkově zkrátka fantasticky a tuto energii budete přenášet také na ostatní.

Tip redakce: Jestliže máte ve skříni spoustu věcí, které vám radost nedělají, tak je protřiďte. Část můžete prodat a část darovat třeba na charitu. Kromě místa na nové kousky budete mít i čistou hlavu díky pořádku ve skříni, ve které nebudete muset cokoliv dlouho hledat.

person holding clear glass pitcher
Foto: Bluewater Sweden/Pexels

4. Záměrně si vybírejte zdravé potraviny

Když si s chutí koupíte mastný burger, brambůrky nebo pizzu, tak si sice pochutnáte, ale nebudete se dlouhodobě cítit dobře fyzicky, ani psychicky. Pokud si však budete v obchodě záměrně vybírat zdravější potraviny, pak se budete cítit lépe. Sami víte, že zdravé potraviny jsou dobré pro vaše zdraví i psychiku a proto si časem na tento pocit navyknete a budete ho zbožňovat. Slibujeme, že se zanedlouho budete cítit mnohem energičtější.

A co si vybrat? Například ovocné smoothie, potraviny v bio kvalitě, výživné saláty, celozrnné potraviny a potraviny bohaté na bílkoviny.

5. Udělejte si ze spánku nejvyšší prioritu

O důležitosti spánku slýcháme každou chvíli, ale kdo z nás si na něm opravdu zakládá? Spousta lidí nespí dostatečně, jiní se zase smířili se svými spánkovými potížemi a další zkrátka moc spát ani nechtějí. Spát 7-9 hodin je však nesmírně důležité a odvíjí se od toho celý náš život – od nálady, přes míru stresu až po zdraví.

Dostatek spánku pomáhá odvrátit deprese a udržet stresové hormony na uzdě, předcházet přejídání, mrzuté náladě, podléhání chuti na cukr a zánětům v těle. Kromě toho se budete cítit soustředěnější, vyrovnanější a plní energie. A to za to stojí, nemyslíte?

6. Dbejte na pitný režim

Nejlepší způsob, jak dbát na pitný režim, je mít lahev na vodu, kterou budete nosit všude s sebou. Vodu pijte čistou a ideálně si pořiďte filtr. Dostatek hydratace je pro naše tělo životně důležité, pomáhá z těla vyplavovat toxiny a udržuje v chodu střevní funkce. Voda ale také pomáhá bojovat proti vráskám a celkově hydratuje pleť.

Zdroj: Real Simple, Healthline; Náhledový obrázek: July Brenda Gonzales Callapaza/Pexels

error: Content is protected !!