Jak si jednoduše zlepšit náladu: 4 tipy, které nic nestojí

jak si zlepšit náladu

Ať už na vás padl podzimní splín, dozvěděli jste se špatné zprávy a nebo se vám poslední dobou jednoduše nedaří, nezoufejte. Svou náladu si můžete zlepšit rovnou několika způsoby, které nic nestojí.

Málokdo se v dnešní době cítí stále jen pozitivně a překypuje dobrou náladou. Je to spíše naopak. Denně konzumujeme negativní zprávy, stresujeme se v práci či ve škole a k tomu máme povinnosti, na které se cítíme příliš unavení. Co s tím?

1) Projděte se přírodou

Je prokázáno, že pobyt v přírodě má pozitivní vliv na naše psychické zdraví. Ačkoliv to většina lidí ví, tak se přesto na procházku do lesa či parku nevydá. Nebuďte jako ostatní a zajděte načerpat sílu a pozitivní myšlenky do přírody. Nebude vás to nic stát a alespoň si na sobě otestujete, jestli to skutečně funguje. A věřte, že funguje.

2) Smějte se

Ne nadarmo se říká, že smích je lék. Pokud se budete smát (dokonce i falešně), dokážete tím po několika minutách přesvědčit svůj mozek, že jste šťastní – mozek začne uvolňovat hormony štěstí (serotonin) a dopamin.

Pokud nevíte, jak se rozesmát, zkuste si pustit několik vtipných videí, komedii nebo si s někým říkejte vtipy – a klidně i ty trapné.

3) Vyzkoušejte aromaterapii

Vůně (a zejména ty přírodní) mají schopnost vyvolat pozitivní emoce. Jen si vzpomeňte na nějakou vůni, která vám natolik voněla, až jste se z toho začali cítit tak nějak dobře a příjemně. Nemusíte si nutně hned kupovat esenciální oleje, začít můžete i s tím, co máte doma. Stačí si jen krátce přičichnout k něčemu, co vám voní. Může to být květina, voňavý tělový krém a nebo si napusťte vanu a přidejte si tam pěnu do koupele s vaší nejoblíbenější vůní.

4) Udělejte dobrý skutek

Dobrý skutek vás rozhodně pohladí na duši, a to i v případě, že ten skutek uděláte vy. Mohlo by se zdát, že z toho nebudete nic mít, ale to ve skutečnosti není tak úplně pravda. Budete z toho totiž mít dobrý pocit – a o to přece jde.

Když máme špatnou náladu, často máme pocit, že neexistuje nic, co by nám ji mohlo zlepšit. Udělejte tedy něco dobrého pro jiného člověka, kterému tím pravděpodobně zlepšíte den. A to, že někomu zlepšíte den, to vás zkrátka pohladí po duši.

Jak na to? Zkuste někomu říct, že mu to velmi sluší, pomozte doma svému partnerovi, partnerce či rodiči a nebo dejte svému domácímu mazlíčkovi nějaký výjimečně dobrý pamlsek. Pokud vám to situace dovolí, můžete třeba poslat pár stovek do místního útulku, který vaši pomoc nesmírně ocení. Může to být cokoliv, každý dobrý skutek se počítá.

Zdroj: Redakce, autorský text; Studie: NIH – Nature, NIH – Laughter, NIH – Frangnances; Náhledová fotografie: Julia Avamotive/Pexels

error: Content is protected !!